Ez a koronavírus mizéria rendesen átformált mindent a rendszerezett, megszokott életünkben. Nincs ez másként a kereskedelemben is. Hogy a kecske és a káposzta esetével éljek, muszáj tudatosabban gondolkodnunk, vásárolnunk, és főznünk, hogy a lehető legoptimálisabb legyen most számunkra. Ebben próbálok segíteni most!
Nem árulok el nagy titkot, iszonyúan mérges voltam azokra, akik egy hónappal ezelőtt hisztériaszerűen felvásároltak mindent, amit értek. Kínjukban sokszor olyan dolgokat is, amiket azelőtt sosem használtak vagy fogyasztottak.
Ezzel csak 2 probléma volt:
- ezen emberek szemszögéből: számos alapanyag máshogyan viselkedik, más az íze, állaga, mint a megszokottak. Gondoljunk csak egy növényi tejre, mely kevésbé testes, mint a tehéntej, vagy egy maglisztre, ami sokkal több folyadékot kíván, mint a búza finomliszt.
- a többi ember szemszögéből: sokan nem hobbiból élnek ezeken az alapanyagokon, hanem mert muszáj. Például egy gluténérzékeny számára sokkal szűkebb az a kör, amiből válogathat akár lisztek, édességek, köretek terén.
Tehát ezt aztán nem lehet win-win helyzetnek nevezni sehogy sem, bárhonnan is nézem. Koronavírus ide, koronavírus oda. Akiknek szerencséjük volt, ők max betáraztak, és a hónapok alatt majd szépen elhasználják a felvásárolt dolgokat.
És igen, tudom, a társadalom így reagált, az egyén így reagált, értem a szociológiai, pszichológiai hátterét. De akkor sem volt ez rendjén.
Én most ott tartok, hogy szépen lassan, apránként megvettem pár dolgot, leginkább tartós élelmiszereket, de nem abnormális mértékben. Inkább csak annyit, hogy kb egy-két hónapig most heti 1X elég elmennem egy üzletbe vagy zöldségeshez, hogy friss gyümölcsöt, zöldséget vegyek. Ennél gyakrabban semmiképp nem tervezem.
Ehhez kellett a tudatosság, és az előre tervezés.
Nem írtam menüt. Tudom, ha benézek a hűtőbe, a kamrába, azokból miket lehet kihozni.
Hogy mik vannak otthon nálam, jól mutatja ez a lista, és ezt ajánlom nektek is.
Mennyiségeket direkt nem írok, hiszen mindenkinek más lesz a sok/kevés, de ezzel szerintem érdemes elindulni.
És ha nem lenne elég, bővebben kifejtem lentebb, miket is keressetek!
1.
Mirelit zöldségek: cél, hogy minél ritkábban járjunk bevásárolni koronavírus idején. Tehát próbáljuk a fagyasztót telenyomni ilyenekkel, mint pl. mirelit zöldborsó, zöldbab, brokkoli, karfiol, kelbimbó, kukorica, vöröshagyma (apróra vágva), petrezselyem stb. Konzervekben is gondolkodhatunk, de ügyeljünk rá, milyen lében teszik el!
2.
Mirelit gyümölcsök: aki nem gondoskodott róla tavaly év közben, az még most is betárazhat meggyből, erdei bogyósokból, málnából stb. Ezek jól jönnek zabkásába, süteményekbe, smoothiekba, gyümölcslevesnek, és még irdatlan sok felhasználási módja van.
3.
Tojás: ebből csínyán, de jó, ha van otthon!
4.
Tej/növényi tej: kinek melyik, de a lényeg, hogy ha nem magunk állunk neki növényi tejet készíteni, akkor válasszuk a dobozos vagy konzerves megoldásokat. Ha pedig most vagyunk kísérletező kedvünkben, íme egy klasszikus Házi készítésű kókusztej kókuszreszelékből. De itt sok mást is találtok még, lehet most kísérletezni, melyik növényi tej ízlik legjobban!
5.
Zabpehely: azért ajánlom, mert számos süti, keksz készíthető általa. Zabkásának is kiváló, gyors étel, ha pedig ledarálod, zabpehelylisztet kapsz, amiből készülhet tökéletes, finom piskóta, panírozhatsz vele, mehet zabpalacsintának stb.
6.
Tészták: válasszuk a durum, teljes kiőrlésű durum tésztákat, ha pedig kalandozni van kedvünk, próbáljuk ki a zöldségtésztákat (ezt gluténérzékenyek is fogyaszthatják). Nagyon finomak, sőt, vannak protein tészták is bioboltokban, ezeknek is teljesen vállalható az ízük.
7.
Köretek: próbáljunk megmaradni az egészségesebb köreteknél, mint pl. a bulgur, kuszkusz, quinoa, hajdina, köles stb.
8.
Hús, hal: továbbra is él, hogy étkezzünk változatosan, ennek pedig része az is, hogy a halfogyasztást sem csaljuk el. Mélyhűtőben kiadagolva, sőt, nálam pl. csirkemell már eleve apróra vágva kerül fagyasztásra.
9.
Húskészítmények: ha nem magunk gyártunk pástétomot, csirkemell sonkát stb. akkor legyen néhány csomag a hűtőben, a többi mehet le a fagyasztóba.
10.
Lisztek: a zabpehelyliszten kívül jó ha van ott búza finomliszt, és teljes kiőrlésű lisztek is. Ha utóbbit mégsem kapnátok, akkor pedig a búza finomliszthez keverjetek korpát. És ha már a teljes kiőrlésű lisztekről van szó, a búzasikér jó szolgálatot tesz a tészták szerkezetének javításakor.
11.
Friss/instant élesztő: sok helyen élesztőhiány van most, de inkább csak nyitott szemmel kell járni. Friss élesztőt állítólag a Penny kap minden reggel, de egyébként páran összeállva nagyobb tételben is lehet rendelni nagykerekből. És a jó hír, hogy kis adagokban lefagyasztható, így csak annyit kell mindig elővenni, amennyit fel is akarunk használni. Nyugi, ugyanúgy meg fog kelni a tésztánk!
12.
Édesítőszer: az én receptjeim 99%-a kétféle édesítőből áll: eritrit, illetve stevia-eritrit keveréke. Kinek melyik a szimpatikusabb, de jó, ha van otthon.
13.
Fűszerek: na ha fűszer van, akkor bármilyen ételt ezer variációban el tudunk készíteni. Legyenek fűszerkeverékek: mediterrán, mexikói, magyaros, pikáns, indiai stb. Legyenek alap fűszerek, mint az őrölt bors, a szerecsendió, gyömbér, fahéj, bazsalikom, oregánó, kakukkfű, fokhagymasó, szárított zöldségkeverék stb.
14.
Tea, kakaópor: Télen melegen, nyáron majd hidegen jön jól a tea! Kakaóporból pedig a holland kakaóport válasszuk, ez cukormentes. Sütikbe is kiváló, kevés édesítővel pedig finom kakaót lehet belőle készíteni.
15.
Citromlé: ha már a citrom nem bírja hetekig, akkor érdemes citromlevet otthon tartani. Vagy ami még nagyon menő: aszkorbinsav por:)
16.
Csokoládé, keksz: igen, legyen otthon, mert a megváltozott élethelyzetben néha igenis jól jön egy kis kocka cukormentes csokit bekapni, vagy forró tejbe belekeverni. Belefér. Nem vagyunk mi mazoisták!