Mi az? Baromi veszélyes megcsinálni, mert utána nem lehet az evést abbahagyni. De ha igen, akkor is rákerül a cédula a hűtőben, hogy: Stop! Hát ez a mindent vívő: STÍRIAI METÉLT!

Egy kezemen meg tudom számolni, hány éve annak, hogy utamba került ez az édesség, és szégyen szemre azt se tudtam hogy hívják. Valahogy a stíriai metéltről nekem mindig valami sós, túrós tészta féleség ugrott be. Nagy szerencse, hogy pontosan egy évvel az első találkozásunk után ismét ehettem belőle. Aztán következő évben megint.

A dolog onnan indul, hogy ezt a finomságot vagy jól elkészítik, és az ember beleszerelmesedik, vagy eszik valami vackot, és soha többé. Gondolhatjátok melyik esett meg velem, ha magam is nekiálltam a saját stíriai metélt változatomat elkészíteni: cukormentesen, teljes kiőrlésű liszttel, mazsola nélkül.

Máig szívfájdalmam a mazsola hiány, és mégis, miközben megettem egy egész tál stíriait, eszembe se jutott, hogy nincs benne. Na NEM egyszerre ettem meg, de nem tagadom…..ez csak az én bulim volt 😀

Akik hasonlóan erősek, mint én, és be tudják tartani a megengedett étkezési mennyiségeket, azoknak itt a recept!

 

A MENNYEI STÍRIAI METÉLT receptje:
Hozzávalók:

/egy ovális jénai tálhoz/

  • 500 g tehéntúró
  • 5 tojás
  • 1 citrom reszelt héja (lehetőleg olyan legyen, aminek a héja is fogyasztásra alkalmas, pl. bio)
  • 125 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
  • 55 g búzaliszt
  • 50 g vaj
  • 3,5 dl tejföl
  • 1 mk só
  • 25 g Negyedannyi (=négyszeres erősségű cukorhelyettesítő)
  • A jénai kikenéséhez: némi vaj és teljes kiőrlésű tönkölydara
  • Az öntethez: ribizli lekvár, fagyasztott málna, víz.
Elkészítése:
  1. Mindent külön-külön mérjünk ki!
  2. A túrót törjük át egy nagy lyukú szitán, adjuk hozzá a teljes kiőrlésű és a búzalisztet is. Adjuk hozzá a sót, és reszeljük bele a citrom héját is.
  3. A Negyedannyiból 1 mokkáskanálnyit adjunk a lisztes dolgokhoz, illetve 1 egész tojást és 1 tojás sárgáját is. A tojásfehérjét tegyük félre, kelleni fog!
  4. Mielőtt összegyúrnánk a tésztánkat, 1 lapos ek. tejfölt is adjunk hozzá, ezután lehet kézzel átgyúrni.
  5. Tk. lisztezett szilikon nyújtólapra tesszük a a tésztát, és szépen kinyújtjuk egy sodrófa segítségével. (Muszáj aláliszteznünk, mert ez esetben a szilikon nem fogja engedni felszedni majd a tésztánkat, mikor kéne).
  6. Akkor jó a tészta, ha fél centisre van kinyújtva. Ekkor keresztbe és hosszába is végigvágjuk, kb ujjnyi szélességben, 10 cm-nél nem hosszabban.
  7. Bő forró, enyhén sós vízben kifőzzük, kb 6-7 perc alatt (ezt a mennyiséget 3 részletben főztem ki).
  8. Míg a tészták főnek, elkészítjük a többit.
  9. 3 tojássárgáját a vajjal kikeverjük, hozzáadjuk a maradék Negyedannyit és a maradék tejfölt is. Jól átkeverjük.
  10. A megmaradt 4 db tojásfehérjéből kemény habot verünk, majd óvatosan hozzáforgatjuk a tojássárgájás keverékhez.
  11. Mikor kifőtt az összes tésztánk, lecsöpögtetjük, és hozzákeverjük a tojásfehérjés-sárgájás masszánkhoz.
  12. Kivajazott, kiszórt jénaiba öntjük az egészet, tetejét picit elegyengetjük, hogy közel azonos magas legyen mindenhol.
  13. Mehet be az előre bemelegített sütőbe, 200 fokon sütjük, míg végül a teteje szép aranybarnára pirul (30-45 perc közé teszem ezt a sütési időt, sütőtől függően).
  14. Az öntetet abból állítottam össze, ami éppen itthon volt: az idén eltett ribizli lekvárt felhevítettem, némi vizet hozzáadtam, majd mikor rotyogott elzártam alatta a lángot, hozzádobáltam a fagyasztott málna darabokat és az egészet összeturmixoltam.

 

Egyéb jó tanácsok:
  • A tál kiszórásánál használhatunk teljes kiőrlésű zsemlemorzsát is, mindkettővel finom lesz, épp melyik van otthon.
  • Ez a mennyiség pont egy ovális jénaihoz elég. Ha nem szeretnénk ennyire magasat, akkor érdemesebb a kissé nagyobb, téglalap alakú jénait megtölteni a nyers stíriaival.
  • Természetesen lehet édesítve tálalni, tetejére por alapú édesítőt szórni, de abszolút elhagyható (személy szerint pont megfelelően édes így is), sőt nagyon is jól passzol hozzá a kissé fanyar öntet.
  • A citromhéj direkt a tésztába kerül, hihetetlenül feldobja az egész ételt.
  • Lekvárkészítésről ITT számoltam be nektek. Látjátok milyen jól jön a házi készítésű ilyenkor (is)? A maradék öntet pedig végül palacsintával végezte 🙂