A máglyarakás hallatán sokan úgy gondolják, hogy egy nagyon bonyolult ételről van szó. Közben pedig baromi egyszerű, pláne ha van megmaradt kalácsunk hozzá.

Szerintem nincsen ünnep, mikor ne maradna a nyakunkon egy csomó étel. Ezek többsége a fagyasztóban végzi, várva egy jobb sorsot. Így járt az én kalácsom egyik fele is, amit szépen felszeletelve, bezacskózva eltettem. Most pedig máglyarakás készült belőle. 

A Húsvét egyrészt a kereszténység legnagyobb ünnepe. A Biblia szerint Jézust pénteken keresztre feszítették, ezzel megváltva minden ember bűnét. Majd a harmadik napon – vasárnap – győzelmet aratott a halál felett, vagyis feltámadt.

Másrészt a Húsvét a tavasz eljövetelének ünnepe is. A Húsvét úgy él fejünkben, mint mikor vidéken a fiúk vödör vízzel öntötték nyakon a lányokat, ezzel is biztosítva őket, hogy el ne hervadjanak. Húsvétkor a zöldellő fűben keresik a kisgyerekek az eldugott, festett tojásokat. És Húsvétkor kerül az asztalra a főtt tojás, a sonka és a fonott kalács.

És persze ilyenkor élik virágkorukat a pacsulik is! Oh, yeah! 😀

Tavaly nagy tanulság volt számomra, hogy ha legközelebb teljes kiőrlésű kalácsot készítek (aminek receptjét megtaláljátok a 32 Tuti Házi Recept cukormentesen e-bookban), akkor azt csak egy személyre tegyem. Minthogy rajtam maradt annyi, hogy képtelen lettem volna belátható időn belül megenni, így még mielőtt megromlott volna, letettem őket a fagyasztóba. Aztán pár hónappal később máglyarakás készült belőle.

Először is utána olvastam több oldalon a mágylarakás alapreceptnek. Ebből született ez az IR-es verzió.

 

A DIÉTÁS MÁGLYRAKÁS receptje:

/25 X 35-ös kisebb méretű tepsihez/

Hozzávalók:
  • 350 g maradék teljes kiőrlésű kalács
  • 6 db nagyobb, savanykás alma (pucolva, csumázva kb. 1 kg összesen)
  • 6 db tojás
  • 6 dl kókusztej
  • 1 bio citrom (reszelt héja + leve)
  • 50 g vaj (+ a tepsi kikenéséhez)
  • 32 g Négyszeres erősségű cukorhelyettesítő
  • 50 g darált dió
  • kb. 3,5 dl cukormentes eperlekvár
  • őrölt fahéj
  • vanília aroma
  • + 1 ek. Négyszeres erősségű cukorhelyettesítő
Elkészítése:
  1. Ha lefagyasztott kaláccsal dolgozunk, akkor hagyjuk kiengedni őket.
  2. A kókusztejet felforraljuk, majd langyosra hűtjük.
  3. Ezalatt az almákat meghámozzuk, vékony szeletekre vágjuk.
  4. A citrom héját lereszeljük, félretesszük. A levét kifacsarjuk.
  5. A vajat egy lábasban megolvasztjuk, rádobjuk az almákat, majd megszórjuk 12 g Négyszeres erősségű cukorhelyettesítővel. Végül az 1 db citrom levének a felével meglocsoljuk. Jól átforgatjuk, fedő alatt elkezdjük párolni. Nem kell hogy totálisan puha legyen, hisz még úgyis fog a sütőben is sülni.
  6. Ha megpároltuk, elzárjuk alatta a gázt, és ízlés szerint őrölt fahéjjal megszórjuk. Ismét átforgatjuk, és félretesszük hűlni.
  7. A tepsit vajjal jó alaposan kikenünk.
  8. A kalácsokat kb. ujjnyi vastag csíkokra vágjuk, ezeket szorosan a kikent tepsi aljára sorakoztatjuk.
  9. A tojásokat kettéválasztjuk. A sárgájukat habosra keverjük 20 g Négyszeres erősségű cukorhelyettesítővel, némi vanília aromával, a reszelt citromhéjjal. Végül hozzáöntjük a langyosra hűlt kókusztejet.
  10. Ezt a tojássárgájás-kókusztejes levet öntjük a tepsiben sorakozó kalácscsíkokra. Jól belenyomkodjuk őket, hogy mindenhol átázzanak.
  11. Tetejét megkenjük egy vékony réteg cukormentes eperlekvárral.
  12. Erre szórjuk a darált diót.
  13. Ha nagyjából kihűltek a párolt fahéjas almaszeleteink, rápakoljuk következő rétegként a tepsiben lévőkre. Szépen eloszlatjuk, hogy mindenhova jusson.
  14. Ismét megkenjük némi eperlekvárral.
  15. 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük, és kb. 20 percig sütjük így.
  16. Ezalatt elkészítjük a tojásfehérje habot. A fehérjéhez 1 csapott evőkanál Négyszeres erősségű cukorhelyettesítőt adunk, és hozzáöntjük a maradék citromlevet. Így verjük kemény habbá.
  17. Ha letelt a sütési idő, a tepsit kivesszük a sütőből, és a kemény tojáshabot rákanalazzuk a tetejére. Szépen eloszlatjuk. Egy kanál aljának segítségével kis süvegeket is készíthetünk, ha hirtelen felemeljük a kanalat a fehérjehabról. De akár nyomózsákba is tehetjük, és így formázhatunk rá mintát.
  18. Amennyiben nincs zsebsárkányunk, a máglyarakás mehet vissza a sütőbe, és kb. 10 percig így süssük tovább, hogy a teteje szép barnára pirulhasson.

 

Tippek:
  • Eperlekvár híján használhatjuk a klasszikus cukormentes baracklekvárt is. Savanyúbb lekvárnál azonban növelnünk kell majd az édesítő mennyiségén.
  • A kókusztejet (vagy bármelyik más növényi tejet) nehogy melegen (vagy forrón) öntsük a tojássárgájához, mert megfőnek!
  • Négyszeres erősségű cukorhelyettesítő helyett használhatunk eritritet is.