Éljen-éljen! Megvan a befutó! Végre én is találtam olyan zabkása variációt, ami kellőképpen jól indíthatja a reggelemet! Mindennek megfelel, ami az elvárásom: cukormentes, proteindús, ízes és nem száraz, torokkapargató zabkása ízű.
Ha olyan szerencsés vagy, hogy reggelire bírod a zabpelyhet, akkor ezt imádni fogod! Még csak nem is kell frissen elkészítened, sőt, jót tesz neki, ha hagyjuk egy éjszakát pihenni, másnap pedig eheted reggelire, vagy viheted magaddal uzsira!
Az eredeti recept állítólag Mautner Zsófitól származik, ami azóta szájhagyomány útján (és írásban) terjed. Mindenki elvesz belőle egy kicsit, illetve hozzáad új dolgokat. Én is hasonlóan tettem egy olyan recepttel, amiben granola, gyümölcsök, cukor, lekvár és még egyéb dolgok is szerepelnek. Ezeket elhagyva így született meg az én IR-es verzióm.
Kellőképpen sokáig próbálkoztam a zabkásával, de reggelre nagyon nehezen csúszik le. IR előtt is csak úgy tudtam megenni, ha közel azonos mennyiségű almát belereszeltem, majd jól megfahéjaztam. Így én általában zabot délután ettem, gyümölcsökkel (zabkása gránátalmával a csúcs!). Ez az utóbbi időben jelentősen megváltozott, köszönhetően az alábbi receptnek.
Ez egy kétadagos recept; azért, mert olyan finom illata van sütés közben, hogy számoltam azzal, én már uzsonnára ezt eszem. De legalább a másik fele megmaradt másnap reggelre. És igen, másnap reggel szerintem még finomabb volt.
Igazi, napindító energialöket!
Reci a kép alatt!
A FEHÉRJETURBÓ SÜLT ZABKÁSA receptje:
/2 adag, össz: 60g ch, egy püspökkenyér formába szépen elkészíthető/
Hozzávalók:
- 90 g zabpehely
- 2 marék kókuszreszelék
- 3 ek. darált dió
- 1 ek. eritrit
- negyed tasak sütőpor
- 1 dl főzőtejszín
- 1,5 dl víz
- 1 tojás
- vaj a forma kikenéséhez + 1 ek. a tetejére
Elkészítése:
- A száraz hozzávalókat egy tálba kimérjük, és összekeverjük őket.
- A folyékony hozzávalókat (tejszín és víz) pedig egy mérőkancsóba adagoljuk, a végén beleütjük a tojást, és jól elkeverjük.
- Előmelegítjük a sütőt.
- A folyékony és a száraz hozzávalókat összekeverjük nagyjából, és a vajjal kikent püspökkenyér formába töltjük. Kicsit megrázogatjuk, hogy egyenletesen terüljön.
- Az előmelegített sütőbe tesszük, így sütjük 180 fokon kb 30-40 percig.
- Félidőben eloszlatunk a tetején 1 ek. vajat.
- Ha elkészült, tehát picit megbarnult a teteje, megvárjuk míg kihűl, hogy szépen ki lehessen szedni a formából.
Megjegyzések:
- Ha nem reggelire esszük, vagy nem IR-esek vagyunk, mehetnek bele bogyós gyümölcsök, de variálhatunk alma-fahéj párossal, szilva-fahéj párossal, tehetünk bele lekvárt, sőt a víz helyett gyümölcslevet is használhatunk.
- Ha kihűlt, le tudjuk fagyasztani. Felengedés után is ugyanolyan finom lesz.
- Darált dió helyett használhatunk egész magokat is, nálunk újabban csak számolós csonthéjasok vannak egészben, de szuperül működik a darált dióval is.
- Kisétkezéshez elkészítve dobálhatunk bele csokidarabokat is. Ekkor természetesen számolni kell azok ch tartalmával is, ugyanúgy, ahogy gyümölcsök hozzáadása esetén is.
- Akik nincsenek eltiltva a banántól (ergo nem inzulinrezisztensek), azoknak javaslom, hogy osszák ketté a zabpelyhes tésztát, egyik felét terítsék le a formába, és vágjanak rá banánkarikákat. Ezután fedjék be a maradék tésztával. A tetejére ismét mehet pár karika banán, és akár egy kevés csoki is. Így kerül a sütőbe. Ez a verzió most pl. a férjem nagy kedvence.
- De az alábbi rétegezést megcsinálhatjuk más gyümölcsökkel is; mondjuk málnával. Almánál célszerűbb a belereszelés.