Ez évben is megválasztották Magyarország Cukormentes Tortáját, immár 7. alkalommal. A díjat idén a budapesti Nándori Cukrászda zsebelhette be, a tetszetős elnevezésű “Három kívánság”-gal.

A név kötelez

A Ráday utcában található Nándori Cukrászdáról valószínűleg még a kevésbé édesszájúak is hallottak már. Nem csoda, hogy már a harmadik cukormentes országtorta az övék, és mindez köszönhető Nándori László, aranykoszorús cukrászmesternek.

  • 2013-ban a Ribizlihabos-almás rétegessel,
  • 2014-ben a Csokis kalanddal,
  • 2018-ban pedig a Három kívánsággal

nyert a Cukrászda a cukormentes kategóriában. Ez gyönyörű teljesítmény!

 

Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány, illetve a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestületének közös munkájával meghirdetett verseny hatására a cukormentes torták népszerűsége jelentősen nőtt az elmúlt 7 évben. Évről évre gyarapodik a nevezők száma ebben a kategóriában, hisz a cukrászok is látják, van kereslet az egészségesebb édességek iránt.

 

A kiírástól a megvalósításig

Cukormentes kategóriában azok a torták nevezhetőek a versenybe, ahol az alábbi követelmények együttesen teljesülnek:

  • hozzáadott cukormentes,
  • hozzáadott fehér liszt mentes,
  • mesterséges adalékanyag mentes,
  • és tartósítószer nélkül készül.

A versenyre nevezett torták akkreditált laboratóriumi vizsgálaton esnek át, és csak azok kerülhetnek a zsűrik elé, amelyek minden feltételnek megfelelnek. Láthatjuk, a szabályok és az ellenőrzés is szigorú protokoll szerint zajlik. Ez garantálja minden évben a minőséget.

 

Az idei nyertes, Három kívánság tortáról például így nyilatkoztak:

“A sütemény nem tartalmaz hozzáadott cukrot és fehér lisztet. Házias jellegű alkotás, a családok kedvenc habos tortája lehet. Három domináns összetevője a chia magos-diós mandulapiskóta, a meggy, és a darabos túró, ami igazi magyar különlegességnek számít. A torta frissességét a pikáns citromlé fokozza, míg a tetejét édes “habfelhő” borítja.”

 

Megszületett az én variációm

És vajon milyen csupa véletlen kell ahhoz, hogy elkészülhessen az én Három kívánság tortám?

Be kell vallanom, eddig egyik évben sem hozott túl nagy lázba ez az országtortás dolog. A Facebook csoportomban láttam először a hírét, miszerint 2018-ban ez a bizonyos torta nyert. Este a híradóban egy fél riportot még hallottam az ügyről, de egyébként ennyi.

Viszont volt egy megbontott túróm, ami sokáig nem bírja a tétlenséget. Csak egy evőkanálnyi hiányzott belőle, sajnáltam volna, ha rám romlik. A többi meg már történelem…

Rengeteg minden más is készülhetett volna ebből a felbontott túróból, én mégis megpróbálkoztam a legnehezebbel. Kitaláltam, hogy elkészítem a saját Három kívánság tortavariációmat.

 

Nem sok kapaszkodóm volt, csak ezek a kósza információk:
  • almalébe áztatott chia magos, diós, mandulalisztes tortaalap,
  • meggyréteg,
  • darabos túróréteg,
  • habos tető,
  • üde citromos ízkombináció.
  • Illetve a hivatalos fotók, hogy legalább tudjam, hogyan kell(ene) kinéznie.

 

Ennyi elég is volt ahhoz, hogy nekiessek. Direkt nem kerestem több információt, nem olvastam előre cikkeket; nem akartam, hogy befolyásoljanak. Hisz nem a titkos recept kitalálása a célom, csupán szerettem volna kipróbálni, milyen lehet így sütni. Csak néhány instrukcióból.

 

Leszögezem, nem vagyok cukrász, soha nem tanultam cukrászatot. De így még érdekesebb, még izgalmasabb volt az egész út, a tervezéstől a kivitelezésig.

A torta elkészült, fotóztam, felvágtam, ismét fotóztam. Eljött a kóstolás ideje. Külsőre már elégedett voltam, ám igazán csak kóstolás után esett le az a bizonyos nagy kő a szívemről.

Szeretném, ha tudnátok, ez nem az igazi Nándori-féle torta. Ez valami más, ami külsőre-belsőre nagyon hajaz a Három kívánságra. Mondjuk úgy, hogy a kistestvére. De ettől még igazán finom, egyedi tortát kapunk az alábbi recept alapján is.

Ha pedig elérkezik augusztus közepe, lehet menni megkóstolni az eredetit is!

 

A 2018-AS “HÁROM KÍVÁNSÁG” TORTA – SZERINTEM receptje:
Hozzávalók:

/egy kisebb, 18 cm átmérőjű, kerek, csatos tortaformához/

Piskótatészta:

  • 1 tojás
  • 60 g eritrit
  • 12 ek 100%-os almalé
  • 52 g puha vaj
  • 25 g chia mag
  • 35 g darált dió
  • 30 g zabliszt
  • 1/2 csomag sütőpor
  • 1/2 dl cukormentes pörköletlen mandulaital, vagy házi készítésű mandulatej

Meggyréteg:

  • 245 g magozott meggy, minimális levével
  • 2 ek frissen facsart citromlé
  • 1,5 ek pektin

Darabos túrós:

  • 200 g tehéntúró
  • 100 g mascarpone
  • 1/2 dl habtejszín
  • 2 citrom frissen facsart leve
  • 1 ek Négyszeres erősségű cukorhelyettesítő
  • 1 ek pektin

Tojáshab:

  • 5 tojásfehérje
  • csipetnyi só
  • 1/2 ek Négyszeres erősségű cukorhelyettesítő

 

Elkészítése:
Piskóta:
  1. A chia magokat beáztatjuk az almalébe. Megvárjuk, míg szépen beszívta magát és picit állni hagyjuk. Kb fél óra kell neki.
  2. Közben előmelegítjük a sütőt és egy csatos tortaformát beborítunk sütőpapírral.
  3. A megolvasztott vajat az eritrittel kikeverjük.
  4. Hozzáadjuk a tojást, majd a növényi tejet, és jól elkeverjük.
  5. Beleöntjük az almás chia magokat, szépen kikeverjük ezt is.
  6. A lisztet, a sütőport és a darált diót egy külön tálban összekeverjük. Ezt adagoljuk három részletben a chiás masszához, miközben egyenletesen, csomómentesen elkeverjük benne.
  7. A tortatésztát az előre kikészített csatos formába töltjük, tetejét elegyengetjük.
  8. Betesszük a sütőbe, és 175-180 fokon kb. 30 percig sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük időnként.
  9. Ha elkészült, kivesszük a sütőből, és hagyjuk hűlni.
  10. Amikor már langyos, meg tudjuk fordítani, és az aljáról le tudjuk húzni a sütőpapírt. Rácsra téve így hagyjuk hűlni legalább egy órán át.
Meggyréteg:
  1. Közben nekiállunk a meggyrétegnek. Ehhez a magozott meggyet apróbb darabokra vágjuk, és feltesszük egy kis lábasba némi citromlével meglocsolva.
  2. 2-3 perc múlva pektint adunk hozzá, jól elkeverjük, majd forrásig kavargatva főzzük. Ha felforrt, levesszük a tűzről, és hagyjuk hűlni kb. 5 percet.
  3. Ha van, akkor egy szilikon formába töltjük a meggyes masszát, és így hagyjuk teljesen kihűlni. Ha szilikon forma híján vagyunk, akkor a csatos is megteszi. Viszont a szilikonból gyönyörűen egyben ki fog jönni a meggyes réteg. Már csak körbe kell vágnunk, ha szeretnénk, hogy kisebb legyen, mint maga a piskótánk. Vagy, akinél van otthon, teheti rögtön kisebb formába.
  4. A meggyesnek segíthetünk, ha hűtőbe tesszük kicsit dermedni.
Túrós réteg:
  1. Készülhet közben a túrós réteg is: a túrót a mascarponéval és a habtejszínnel kikeverjük, hozzáöntjük a frissen facsart citromlevet, és beédesítjük. Feltesszük a tűzre és pektint adunk hozzá. Vigyázzunk, mert forrásnál nagyokat buggyanhat, ne égessük le magunkat. Ha felforrt, levesszük ezt is a tűzről.
  2. A tortalapot visszahelyezzük a csatos formába. Rátesszük a meggyréteget, majd ráönthetjük a túrósat is. Elegyengetjük, hogy szép sima legyen a teteje. Hagyjuk picit kihűlni, aztán mehet pihenni a hűtőbe. Akkor jó, ha már megdermedt. (itt én másnap folytattam a munkát, mert nem volt több időm).
Tojáshab:
  1. Már csak a legfelső, habos réteg van hátra. Ehhez a hideg tojásfehérjéket egy csipet sóval és az édesítővel kemény habbá verjük. Óvatosan rákanalazzuk a hideg túrókrémes rétegre, és egy kanál hasának segítségével kis csúcsokat formázunk bele.
  2. Sütőbe tesszük, és kb. 20 perc alatt megpörköljük a tetejét.
  3. Sütőből kivéve várjunk egy picit, majd utána szépen óvatosan engedjük, hogy a csatos forma faláról leválhasson az összes réteg, miközben kiszabadítjuk a tortánkat. Ha azt látnánk, hogy valahol nagyon ragaszkodik, egy vékony kés hegyével szépen haladjunk körben a forma mentén.
  4. Két fogyasztás közt hideg helyen tároljuk!

 

Megjegyzések:
  • Én a csatos tortaformát úgy szoktam kibélelni (mert utálom, ha látszódik a gyűrődés a torta szélén), hogy az aljába belefogatom a sütőpapírt, rázárom a csatos oldalát. Itt levágom a fölös részt. Az oldalát pedig, ahol a tészta érintkezni fog, egyszerűen egy szilikon ecsettel picit átkenem vajjal. Formáját tekintve szép lesz így a tortánk.
  • Elég két citrommal dolgoznunk, és a meggyréteghez használt két ek. citromlevet ebből vegyük ki.
  • Ha a piskótatészta elkészült, kivehetjük pár perc után rögtön a sütőből, nem fog összeesni, csak kb fél centit bezsugorodik a formához képest.
  • Pektin helyett használhatunk zselatint is, hogy kocsonyásodhassanak a rétegek.
  • A túrós réteg akkor lesz eléggé megdermedve, ha azt látjuk, hogy szépen válik el a csatos forma falától, mikor óvatosan megpróbáljuk kinyitni azt.

 

 

 

Tápérték adatok:

Mivel otthoni körülmények közt általában opcionális, ki milyen vastagra vágja a szeleteket, így a fenti receptben megadott mennyiségekre levetítve fogom megadni az adatokat.

Az össz ch: 49 g ch-t tartalmaz az inzulinrezisztencia diéta elvei alapján számolva.

De! Ez csak irányadó, mivel vannak benne nem grammra megadott mértékegységek is, szóval mindig annak örülök a leginkább, ha az otthoni elkészítés után magatok is kiszámoljátok.

 

És ha már tápanyagok számolásánál tartunk, a jó hír: a díjnyertes Magyarország Cukormentes Tortája tápértékeit minden évben a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének számításai alapján határozzák meg.

Azt gondolom mondanom sem kell, hogy a tortaszeletek kiszámolt szénhidrát- és kalóriaértékeivel kapcsolatban tájékoztatásul szolgálnak minden cukrászdában, ahol kaphatóak akár az előző évek cukormentes országtortái.

Ha megkívántok egy szeletet valamelyik híres tortából, íme a hivatalos tápanyaginfók, hogy akár előre tudjatok kalkulálni:

 

Különbségek az eredeti és a fent leírt tortánál

Ezeket a dolgokat, bőven a sütés után tudtam meg, aminek kifejezetten örülök. Jó látni a különbségeket, és így igazán izgalmas lesz az első kóstolás az eredeti recept alapján készült Három kívánság tortából.

Én a fenti receptben lévő piskótaalapot maximálisan rögtönzés és kísérletezés útján találtam ki. De olyan jó lett, hogy ezentúl használni fogom máskor is torta- vagy süteményalapnak. Tudom-tudom, az eredeti mandulalisztes, de nem volt itthon mandulalisztem:)

A meggyréteggel nagyon mellé nem tudtam volna nyúlni, viszont mindenképpen el akartam kerülni a keményítővel való munkát. Zselatinnal annyira egyszerűnek tűnt, hogy inkább kipróbáltam – életemben először – pektinnel. Eddig pektint csak lekvárbefőzéshez használtam, de idejét láttam túllépni ezen. Nincs mit tenni, új szerelem látott napvilágot ezennel.

Mivel nem volt információm a fő rétegről, a darabos túróról, így mascarponéval vegyítettem. Azóta, mint megtudtam, a hivatalos torta ezen rétege sárga főzött krém és túró kombinációjával készül. Bármelyikkel is csináljátok, tuti nem nyúltok mellé!

Mivel a receptbe viszonylag kevés tojást használtam fel, így nagyon jól jött a felső réteghez a mélyhűtőben gyűjtögetett tojásfehérje-kollekcióm.

És az imént bukkantam rá, hogy a legfelső habréteg amúgy meggyes az igazi Nándori-féle 2018-as Magyarország Cukormentes Tortáján.

 

Szóval augusztus 18-ától irány kóstolni az eredetit is!