A szülinapi torta általában kerek, magas, és kevesen mernek otthon nekiállni megsütni. Ez viszont nagyon egyszerű, iszonyú látványos, na és cukormentes!

 

Idén én magam akartam megsütni idén a saját tortámat.

Azt hiszem valamikor ősrégen egyszer már volt egy ilyen húzásom, és az sem sült el olyan rosszul… lévén még mindig lelkesek a családtagok, ha szülinapozásról van szó.

De be kell valljak valamit. Idén annyira már nem tudtam epekedni a tortázásért. Még csak most tudtam le az idei szezon esküvőit, ahol persze szinte kötelező tortázni. Így ez nekem most egy kicsit sok volt édesség szempontjából.

Nagyon furfangosan kitaláltam, hogy csak valami apróka tortát kéne sütnöm. Nyilván az is akkor néz ki jól, ha jó magas. Akkor meg már megint ott marad a nyakamon, azt meg nem szeretem. Szóval ezt villámgyorsan elvetettem.

De ahogy közeledett az én napom, egyre kevésbé hozott lázba a téma. Azt se tudtam mit szeretnék, se íz, se forma, se szín tekintetében. Végül teljesen el tudtam engedni. Már miért kéne szülinapon tortázni? Persze nem tudom, hogy vehettem ilyet a fejembe, mert óriás hőbörgés lett volna a vége. Így “muszáj” volt sütni valamit.

Az biztos volt, hogy nem akarok óriás tortát, de olyat sem, amit már máskor is csináltam. Innen indult életem első számtortája.

Sokáig keresgéltem a neten a megfelelő inspirációt, de valahogy nem jött az ihlet. Talán még a vörös bársony torta állt hozzám legközelebb, de azzal is ugyanaz volt a problémám: ahhoz, hogy szépen fessen, jó sok emeletet kell készíteni.

Végül eszembe jutott, hogy a nyáron több oldalon is láttam egy egész cuki kis finomságot. Végül a Serpenyővirtuóznál rábukkantam a tortás verzióra, de mint már szokásos, nem feltétlen diéta barát verzióban.

Pont jól jött, hogy ebből lehet kisebb/ nagyobb mennyiséget készíteni. Az enyém bár viszonylag nagy lett, azért csak 2 emelet magasra építettem, mert szeretném, ha elfogyna.

Francia sütemény ihlette

Ez az édesség egyébként a mille-feuille nevű francia leveles tésztás süteményre hajaz leginkább. Már külsőre. Viszont szülinapi tortához egy leveles nem nagyon illik. Így lett inkább az alap egy jó kis linzertészta. Könnyű vele dolgozni, kis odafigyeléssel elronthatatlan, nem kifejezetten macerás, és még finom is.

Nyilván minden be lett IR-esítve, hogy aztán egy szép, cukormentes, teljes kiőrlésű lisztes édesség varázsolódhasson az asztalra.

 

A CUKORMENTES FEHÉRCSOKIS SZÁMTORTA receptje:
Hozzávalók:

Tészta:

  • 210 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
  • 90 g búzafinomliszt
  • 200 g szoba hőmérsékletű vaj
  • 60 g eritrit
  • 15 g Négyszeres erősségű cukorhelyettesítő
  • 3 tojássárgája

Krém:

  • 175 ml cukormentes habtejszín (legalább 30%-os)
  • 250 g cukormentes fehércsokoládé
  • 175 g mascarpone krémsajt
  • 1 ek. piros ételfesték

 

Elkészítése:
  1. A krémet előző este állítsuk össze, illetve a tésztát is előző nap süssük meg.
Tészta:
  1. A tésztához a liszteket átszitáljuk, majd hozzáadjuk az édesítőket, a szoba hőmérsékletű vajat és a 3 tojás sárgáját is. Kézzel szépen átgyúrjuk. Akkor jó, ha enyhén ragad már. Hűtőszekrénybe tesszük, hogy a tészta visszahűlhessen.
  2. Közben a krémnek is nekilátunk: a habtejszínt felmelegítjük, a fehér csokikat pedig egy tálba tördeljük. A meleg habtejszínt ráöntjük, majd addig kavargatjuk, míg a fehér csoki teljesen elolvad.
  3. Kedvünk szerint színezhetjük ételfestékkel /de ez akár el is hagyható/. Ha kihűlt, hűtőszekrénybe tesszük.
  4. Amennyiben számos tortát szeretnénk, nyomtatóval készítsünk egy sablont, amit körbevágva megkapjuk a kívánt formát.
  5. A tésztát kivesszük a hűtőből, és 4 részre osztjuk. Egyenként fogunk dolgozni velük.
  6. Egy sütőpapíron kinyújtjuk az első részt. Ha túl hideg lenne és szakadna a tészta nyújtásnál, akkor a kezünk melegével párszor gyúrjuk át, hogy puhuljon.
  7. A tésztákat kb fél cm vastagra nyújtunk ki. Tegyük rá a sablonunkat, majd vágjuk körbe a tésztát.
  8. A kiszabott tésztát 180 fokos előmelegített sütőbe tesszük (régebbi sütőnél mehet a 200 fok) a sütőpapírral együtt. Vagyis igazából átemeljük a tepsibe a sütőpapíros tésztát, amiben sütjük).
  9. Gyakran nézegetve sütjük, kb. 10 percig. 5 percnél érdemes ránézni: akkor jó, ha a szélei kezdenek már barnulni. Ne süssük túl, nem jó, ha már a közepe is barna. Gyorsan sül, erre figyeljünk!
  10. Miközben sül, a következő gombócot is elkészítjük, és hasonlóan járunk majd el.
  11. Amikor kész egy-egy tészta, kivesszük a sütőből, és sütőpapírostul félretesszük valami sík felületre hűlni. Vigyázzunk, mert melegen nagyon törékeny!
  12. Amikor mind a 4 tészta kisült, sütőpapírral együtt egymásra tesszük őket (segítve akár egy fa deszkával, mert csak a sütőpapírral felemelve eltörhet!), és így pihentetjük egy éjszakán át. Én visszatettem a kihűlt sütőbe, ott senki nem tudja bántani.
Krém:
  1. Másnap a krémet kivesszük a hűtőből és egyenletesen hozzákeverjük a hideg mascarponét. Ha kell, még játszhatunk egy kicsit az ételfestékkel.
  2. Elővesszük a kihűlt tésztákat, és az alsó lapot ráhelyezzük arra a deszkára/tálcára stb., amin szervírozni szeretnénk. A tésztát nagyon óvatosan átcsúsztatjuk a tálcára, végül kihúzzuk alóla a sütőpapírt.
  3. A kész krémet nyomózsákba töltjük, és a tésztára nyomunk kis gömböket, szépen egymás mellé. Nem kell spórolni a krémmel, elég lesz bőven.
  4. 10 percre hűtőbe tesszük, hogy a krém kicsit visszadermedjen a tésztán. Ugyanígy a krémet is visszadobhatjuk addig a hűtőbe.
  5. A második lapot már sajnos nem tudjuk a legelső módszerre átcsúsztatni, így ezt érdemes fejjel lefordítani egy vágódeszkára (ha nagy a tészta, a tenyerünkben simán eltörik), és onnan majd szépen visszafordítva pont ráhelyezni a kinyomott krémre.
  6. Ismét díszítjük a tetejét a nyomózsákunk segítségével. 10 percre mehet ez is vissza a hűtőbe.
  7. Ha további rétegeket akarunk, akkor ugyanígy járunk el minden rétegnél. Ha befejeztük a rétegezést, akkor díszíthetjük.

 

 

Megjegyzés:
  • Nem ajánlom, hogy szilikon sütőpapírt használjunk a sütéshez, mert nekem az elsőnél odatapadt valamiért a tészta alja, és vért izzadtam, mire törésmentesen le tudtam szedni róla tésztát.
  • Nincs gond akkor sem, ha eltörik esetleg az elkészült tészta, mert szépen korrigálni lehet majd a krémmel.
  • Én Torras cukormentes fehércsokit használtam, méghozzá olyat, amiben apró eperdarabok is voltak. Ez nagyon feldobta a krémet, mikor nem volt belekeverve a piros ételfesték. Aki fehér krémet készít, javaslom ezzel készítse.
  • Sablonhoz én két db A4-es méretű papírt használtam, kb két ujjnyi vastagságot hagyva alul-felül a margónak/lap. Ezzel a mérettel a két számból 2-2 lap jött ki, illetve maradt annyi tésztám, hogy ha valami történne az egyik lappal, akkor újra tudjak egyet sütni. Amennyiben három lapot szeretnétek készíteni/szám, akkor vegyétek valamivel kisebbre a számok méretét, és ki fog ebből a tésztamennyiségből jönni /->érdemes a krémből is így egy kicsivel többet készíteni/.
  • A torta díszítéséhez használhatunk idénygyümölcsöket, mint pl. én is tettem, de akár vehetünk cukormentes gumicukrokat, cukorkákat is.