Felmerült már benned, hogy mindent jól csinálsz-e, mikor a reggeli első kávé a kezedbe kerül? Kávézz okosan, tudatosan, élvezettel! Mondom, hogyan!

 

Nos, én, aki aztán nem a rendszeres kávézásáról híres, kicsit kutakodtam. Mert azon ritka időszakomat élem, mikor jól esik néha az a kis kávécska. És ha már isszuk, igyuk jól!

Nem tudom ki ismer magára, de kisgyermekként meg tudtam veszni, mikor a nagyszüleim kávéztak. A csészéből az utolsó csepp kávét egy kockacukorra öntötték, és azt eszegettem. Nyilván, felnőtt fejjel ez baromi mulatságos, de nekem akkoriban az volt a minden. Imádtam!

Aztán jó néhány évre megutáltam, köszönhetően a nem jól adagolt koffein tablettának, amit az alacsony vérnyomásomra kaptam. Ezen túllendülve ma már imádom a frissen őrölt kávék mámorító illatát. Oly annyira, hogy néha elkap a vágy egy-egy csésze megivására.

Én vagyok az az ember, aki nem a reggeli ébredés miatt issza, nem rituálé szerűen, csupán az ízéért. De arra nagyon figyelek, hogy ha már iszom, akkor ne ártsak a szervezetemnek vele.

Mit is értek ez alatt?

Például, megnézem mit tartalmaz az a kávé, amiből az itókám lesz. Megnézem mi az, amit hozzáadok, hogy számomra élvezhető legyen.

De egyáltalán tudjuk mit iszunk?

 

A KÁVÉZÁS TÖRTÉNETE

Hogy valójában honnan ered a kávézási szokás, arról számos mendemonda kering. Ami viszont biztos, hogy élénkítő hatása miatt először Jemenben kezdték el használni, még a 15. században. Az első európai kávéház pedig a La Bottega del Caffé volt Velencében, Olaszországban.

A kávét leginkább koffeintartalma miatt fogyasztjuk, ám lehet kapni koffeinmentes változatot is, ami egyébként csökkent koffeintartalmat jelent valójában.

Bár számos kávéfaj létezik, csupán kettőből készítenek kávét: az Arabica-ból és a Robusta-ból. A világ kávétermelésének legjelentősebb része Brazíliából származik, ezt követi Vietnám, Kolumbia és Indonézia.

 

 

MILYEN KÁVÉT VÁLASSZUNK?
Hagyományos kávéfőzővel rendelkezőknek

Addig nem is volt gond, amíg a kotyogós főzővel főztük a tűzhelyen a kis fekete levesünket, majd bejöttek a kávéfőzők a köztudatba. Erős emlékeim vannak abból az időből, mikor a boltokban csupán két választás volt: szemes vagy őrölt kávé. Így vagy úgy, de nem tartalmazott mást, csupán a kávét, amit lefőzés után mi magunk – vagyis a felnőttek – ízesítettek kedvük szerint.

 

Kapszulás kávéfőzők

A következő áttörést az üveges instant, majd az adagokra csomagolt 3in1, illetve 2in1 verziók jelentették. Végül pedig fénykorát élik a kapszulás kávék.

Utóbbiakkal csak egy baj van: a modern, rohanó élet velejárója, hogy alig-alig tudjuk kontrollálni, mit iszunk meg. Vajon hányan nézték/nézik meg egy-egy kapszulás kávé összetételét?

Szerencsére, aki kapszulás kávéfőzőt vásárolt, annak sem kell megijednie, mert lehet kapni olyanokat, amik csak magát a kávét tartalmazzák. Tipikusan ilyenek például az espresso, ristretto, grande, lungo stb.

Aztán vannak a latte verziók, ami már nagyon necces, de még ebből is akad cukormentes, mint pl. a Nescafé Dolce Gusto Latte Macchiato-ja. Viszont ebben tejpor van, így reggelire ne fogyasszuk!

 

Kávégép nélkülieknek

Kapásból ketté szedném a sztorit, és nagyon gyorsan le is rendezném a tényeket illetve a tévhiteket:

Egyrészt: az instant kávék 100% kávéból készülnek, minden egyéb hozzáadása nélkül. Maga az instant kávé úgy készül, hogy a lefőzött kávét jéggé fagyasztják, majd gépi technológia során apróra darálják. Nekünk már csak fel kell oldani forró vízben, és ízlés szerint édesíteni, esetleg tejpotlóval felönteni.

Található a piacon instant kávé + cikória keverék, ez is fogyasztható.

Másfelől, ami becsapós szokott lenni, az a 3in1 illetve a 2in1 “kávék”. Ezek legfőbb tulajdonsága, hogy a kávépor mellett cukor, vagy valamilyen cukorszármazék, illetve tejpor is van a kis tasakokban. ELVILEG a 2in1-t az különbözteti meg a 3in1-tól, hogy előbbiben nincsen cukor. Azonban ez baromira félrevihet, mert helyette van benne glükózszirup, maltodextrin (minimum!).

A legjobb próbálkozás ennek minden egy tasakban dolognak az “egészségesebb” verziójára a Nescafé 3in1 barna cukorral volt. De nem mehetünk el amellett a tény mellett, hogy ez ettől még cukros. Sajnos egyelőre nem találkoztam olyannal, ami megfelelő édesítős lenne. Újabb piaci rés!

És itt most meg kell említenem: a Szafi Reform 2in1 Kávé italpora bár tejmentes, sajnos tápióka szirup található benne!

 

Munkahelyen

Rengeteg munkahelyen van kávégép automata. Amire érdemes figyelni – azon túl, hogy cukor nélkül igényeljük – , hogy tejpor se kerüljön a reggeli kávénkba, mert bizony ugyanúgy hatalmas inzulinválaszt vált ki, mint egy sima tehéntej. Napközben a szabály ugyanaz, mint bármelyik másik kávé esetében.

 

Kávézókban

Hogy hol és mit kérj, miből választhatsz, azt ebben a bejegyzésben írtam meg: “Diéta? Ilyen választék vár Téged a magyar kávézókban!”

 

Bolti kávék

Különös ismertető jelük, hogy bedobható akár a táskába, de utazáshoz is remek.

Ezek mindegyike olyan, hogy a bocitej miatt nem fogyasztjuk reggel, de tízóraira (lassan felszívódó szénhidráttal fogyasztva), ebédre, uzsira például már mehet. Természetesen számolva a ch tartalmával és gyorsan felszívódóként kezelve.

Ők vannak a boltokban:

A) Mizo Coffee Selection néhány tagja szerencsére “with sweetener”-es, azaz hozzáadott édesítős. Ilyen a:

  • latte macchiato,
  • doppio,
  • espresso (még édesítő sincs benne, nem hogy cukor).

Lelőhelyek: Tesco, Lidl, Aldi, Spar, stb. Általában az Aldiban és a Lidl-ben a pénztáraknál szokott kitéve lenni, valahol a rágók, elemek, óvszerek környékén.

B) Cserpes laktózmentes cikóriás tejeskávé:

Fél literes üveg, édesítővel. A laktózmentes tej ugyanúgy gyors ch, mintha sima tej lenne benne. Itt kapható: Cserpes Tejivó, Coop, delikát üzletek, bioboltok, stb.

C) Galla kávé ízű tejital 0% cukorral, édesítőszerekkel.

Kifejezetten finom termékeket gyárt a cég, legyen az joghurt vagy tejital. Auchanban, Tescoban, nagyobb hipermarketekben keressétek a hűtőpultban.

D) Starbucks Skinny Latte:

Nagyon kis elegáns, tiszta kávézós feelinget biztosító pohár, laktóz- és cukormentes termék. Leginkább a Tesco, Insterspar, Spar polcain lelhető rá.

 

A cikória kávé

A cikória egy zöldségnövény, amelyet többek közt kávépótlónak is szoktak használni. Nincs koffeintartalma. Ezek mellett jó hatással van az emésztésre, és ásványi sókban is bővelkedik.

Lehet kapni számos helyen 100%-os instant cikóriát.

Egy dolgot viszont jegyezzünk meg: gyerekkorunk kördobozos MACI kávéja még ma is kapható, azonban ez a termék hozzáadott cukortól nem mentes!

 

Cappuccino

Aki szeretne cukormentes cappuccinot inni, az ne vegyen instantot!

 

Nézzünk csak pár példát:

Legnagyobb arányban a “sima” cappuccino porok állnak (pl. Nescafe, La Festa, Cafe Blend, Mokate…). Ezek mind szépen felejtősek, ugyanis a glükóz szirup mindnek alapvető alkotóeleme. De sokszor tovább folytatódik a sor egyéb cukros finomsággal.

Aztán itt a “cukorbetegek is fogyaszthatják” reklám győztese, a Sweetab Light 3in1-ja. Tök jó fejek, hogy a kristálycukrot kihagyták a készítés során; helyette viszont telenyomták fruktózzal. Ami ugye gyümölcscukor. Szóval ez ékes példája annak, hogy az összetevőket mindig olvassuk el! Egyébként a diabetikus részen (ne!) keressétek az áruházakban.

Ami a legnagyobb fejtörést okozta számomra, az az olasz Stradiotto márka cukor- és gluténmentes instant cappuccino pora volt. Nagyon vért izzadva találtam csak meg az összetevőit – még mielőtt nekiálltam volna feltúrni érte a fél világot, hogy hol kapható. Mindenhol csak azt hirdették, hogy cukorbetegek ÉS – most figyeljetek!!! – inzulinrezisztensek számára is fogyasztható, hiszen cukormentes. Jó szokásomhoz híven brutál mód gyanakvó lettem, és nem hiába. Íme az összetevők:”cappuccino alap (fölözött tejpor, finomított kókuszzsír, szárított glükóz szirup (kukorica), stabilizátor: e340, instant kávé, ízesítők, aroma)”.

Szóval NINCS nekünk megfelelő instant cappuccino por a magyar piacon jelenleg!

Hasonló a helyzet a kapszulás cappuccino porokkal kapcsolatban is.

 

REGGELI KÁVÉZÓKNAK

Már a csapból is ez folyik, hogy reggelire tehéntejet ne igyunk, mert lesz nemulass. De mit igyunk akkor helyette?

Nem, nem, és nem! A tejporok ugyanúgy nem jók. Ugyanazt érjük el vele, mintha sima folyékony állapotában innánk. Ráadásul számos kávékrémpor glükóz szirupban “úszik”.

És bizony ugyanaz a szitu a kókusztejporok tömkelegével is; szintén ott figyel az összetevőlistában valamelyik kis dög, ami semmivel sem jobb, mint a cukor.

De nem kell lemondani mindenről, jönnek a variációk:
  1. igyuk a kávénkat növényi tejjel, melyek szénhidrát tartalmával nem kell foglalkoznunk: például cukormentes kókusztejjel, cukormentes pörkölt vagy pörköletlen mandulatejjel;
  2. igyuk a kávénkat tejszín + víz kombinációjával (akár 1:1 arányban higítva);
  3. igyuk a kávénkat tisztán.

 

KIEGÉSZÍTŐK EGY KÉNYEZTETŐ KÁVÉZÁSHOZ

Remélem mostanra mindenki belátja, hogy nem kell feladnunk a szenvedélyünket; azokat a dolgokat, amik az élet apró örömeit adják. A kávézás is lehet kellemes, meghitt, fenséges.

Édesítőszeres flakonos tejszínhabot lehet kapni az Auchanban: a Hochwald márka, kék flakonos, Sahne Wunder nevű habspray-je, ami elején ott virít, hogy édesítőszeres. Ugyanott szokott lenni, ahol az összes tejszínhab spray is.

Kávéízesítő szirupok közül a Monin-nak vannak jó kis cukormentes szirupjai többféle ízben is. Ez egyébként koktélokba is jó; mi nagy ritkán palacsintára csurgatjuk 🙂 Nagyobb és kisebb kiszerelés is kapható. Furcsa, de a Media Marktban szinte mindig van a kávés részen, de lehet kapni számos helyen még. Mogyoró, karamell, eper, vanília ízekben keressétek.

Kávénkat ízesíthetjük otthoni fűszerekkel is, mint például a vaníliarúd kikapart belseje, fahéj, mézeskalács fűszerkeverék, szerecsendió, pumpkin spice fűszerkeverék stb.

 

TEJHABOSÍTÁS KISOKOS

És ha már kényeztetés, nem maradhat ki a tejhabosítás sem!

Nyilván mindenki imádja a tehéntejet full felhabosítva, úgy, hogy szinte kicsordul a frappés pohárból. De! Vegyük ismét az alapesetet, hogy vagy reggel kávézgatunk, vagy nem akarunk szívni a szénhidrátokkal, vagy mindkettő.

Miből lehet szép habot képezni, és mit felejtsünk el? Mutatom!

Mennek ám a neten az összeesküvés-elméletek, hogy vajon a zsírtartalom, vagy esetleg a fehérje tartalom számít. Van, akik szerint kizárólag szójatejből lehet tejhabot képezni. Másból nem. Ahaaammmm….mutatom akkor!

/Itt most magát a kávét ne nézzétek, nem espressoval készült, de a tejhab lényeg úgyis, az pedig szembetűnő szerintem mindegyik fotón./

  1. Koko cukormentes, dobozos kókusztej – nagyon jó példa a totális kudarcra, ha habkészítésről beszélünk
  2. Parmalat Chef cukormentes habtejszín, min. 30%-os – ugyanannyi vízzel felhigítva. Nem a legjobb, bár valami halvány kis reménysugár azért akadt. Meglepett, mert sokkal többet vártam tőle.
  3. Pilos főzőtejszín, 20%-os – ugyanannyi vízzel felhigítva. Nagyon jó lett az eredmény, nem is fért bele az egész pohárba a hab. Szerintem teljesen elfogadható megoldás.
  4. Alpro dobozos, cukormentes, pörköletlen mandulaital – egyszerűen csodás; a No1! Ez áll legközelebb a “normál” tejhabhoz. Az illata pedig marcipánillatú. Hasonlóan az előzőhöz, itt is kicsinek bizonyult a pohár a szép felhabosodás miatt.
  5. Házi készítésű kókusztej – a dobozos kókusztej után nem nagyon lephet meg, hogy ebből sem lehet habot készíteni. Kb. annyit ért neki a habosító készülék, mintha egy üvegben összeráztam volna. Ezek után konzerves kókusztejből már meg sem próbáltam.
  6. Adez cukormentes mandulaital – kiváncsi voltam mit tud a kólás cèg új terméke. Habosítás terén nem sokat, maradjunk annyiban. Néhány buborék ugyan keletkezett, tehát egy fokkal jobb, mint a kókuszos variációk, de ez még nagyon-nagyon messze jàr a tejhabtól.

 

Egyébként nekem egy teflon bevonatú dizájnos Tchibo tejhabosító készülékem van, amit egyszerűen imádok. Nem foglal sok helyet a szekrényben, ha pedig a pulton van, iszonyú mutatós. Egy gombnyomással lehet habosítani, nem kell vacakolni vele.