A sütés nem ördögtől való dolog. Ha pár egyszerű alapszabályt követünk, remek dolgokat hozhatunk össze a saját konyhánkban is. Mondjuk ilyen teljes kiőrlésű kelt tészta is készíthető.
Lehet, hogy kicsit nagyobb előnyben vagyok, mert imádok sütni. Sokkal jobban, mint főzni! A sütéshez mindig volt türelmem, és talán érzékem is. Ez a lelkesedésem azóta sem változott, csupán egyes alapanyagokat kellett lecserélnem egészségesebb verzióra, és pár új aranyszabályt megtanulnom.
A kelt tészta azon dolgok közé tartozik, amiktől az emberek ódzkodnak, ha neki kell állni. Ez a kudarc számlájára írható jórészt. Pedig semmivel sem nehezebb, mint egy tökéletes piskótát összehozni, ami a szervírozás előtt sem esik össze.
A kelt tészta remekül variálható, készülhetnek belőle édes vagy sós csigák, túrós batyu, ferdinánd tekercs, lekváros bukta, kalács stb.
És a legjobb: nem kell dagasztó gépet beszereznünk. Sőt, kenyérsütőm sincs, mégis csodásan levegősre sikerül dagasztani a tésztát.
Ha követjük az alábbi receptet, nem fogunk csalódni!
/az eredeti recept alapja megtalálható a limarapeksege.hu-n/
A TELJES KIŐRLÉSŰ KELT TÉSZTA receptje:
Hozzávalók:
(kb 20 adag lesz ebből a mennyiségből)
- 45 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
- 12 dkg finomliszt (de ehelyett is lehet teljes kiőrlésű)
- 3 dkg búzasikér
- 1 mokkás kanál só
- 1 mokkás kanál cukor (itt még dolgozhatunk a cukorral, az élesztő kelésnél “megeszi” azt!)
- 3 ek eritrit
- 1 tojás
- 3,2 dl cukormentes kókusztej (vagy más, nem számolós növényi tej, pl. mandulatej)
- 2,5 dkg friss élesztő
- + 8 dkg olvasztott vaj
Elkészítése:
- A vaj kivételével mindent a robotgépbe öntünk, és alacsony fokozaton elkezdjük a dagasztó karokkal (a hullámos alakúak) összekeverni. Ahogy egyre jobban áll össze, emelünk a fokozaton, teljesen a maximumig. Nem érdemes már az elején ezzel indítani, mert különben mindenünk lisztes lesz.
- Kb 10 perc elteltével már szép hólyagosra dagad a tésztánk. Ekkor kelesztő tálba tesszük és meleg helyen a tál fedelével lefedve 2-3 pukkanásig kelesztjük (hőmérséklet függő, látjuk úgyis, mikor duplájára dagad már). Akkor van kész, mikor szép légiesen könnyű tésztát kapunk. (Kelesztő tál hiányában konyharuhával letakart tálban is keleszthetünk, így kicsit tovább tart majd, még meleg helyen is.)
- A megkelt tésztát szilikon nyújtón ujjnyi vastagságúra nyújtjuk. Azért jobb, mint a fa nyújtódeszka, mert nem kell alá plusz liszt! Nyújtás közben látjuk majd a levegőbuborékokat.
- Kinyújtás után vágjuk/tekerjük/hajtjuk, attól függően mit szeretnénk készíteni.
- Pihentetni tovább nem kell, mehet az előre melegített sütőbe, és 180-200 fokon sütjük. Nincs általános szabály, mennyi idő alatt készül el, sütőfüggő erősen, érdemes kukucskálni 15 perc után, hol tartunk.Ha jól dolgoztunk, akkor lesz kész, mikor a teteje aranybarna, de az alja nem égett meg.
- Mivel a sütés során tovább nő a tésztánk, ne tegyük szorosan egymás mellé őket, ha csak nem direkt szeretnénk, hogy összeérjenek.
Az alábbi recept szénhidráttartalma: 366,7 g.
Hasznos tanácsok:
1, Ha szeretnénk olcsóbban kijönni, használjunk magtej helyett konzerves kókusztejet (‘Coconut milk’ néven fut). 400ml-es konzerves dobozokban árulják Lidl-ben és Aldiban, és kb 400 Ft. Ezt a kókusztejet még fel kell hígítanunk, én 1:3 arányban hígítom vízzel, és csatos üvegben beteszem a hűtőbe. Egy hétig garantáltan eláll. Felhasználás előtt pár órával kiveszem, mert a hideg hatására képes kicsit megdermedni. A felhígított verzióból ugyanannyit öntök a tésztához, mint egy dobozos magtej során.
2, Amikor csak tehetjük, friss élesztővel dolgozzunk, és legyünk türelmesek. A fenti receptet követve nem kell az élesztőt külön felfuttatnunk, elég belemorzsolnunk.
3, A búzasikért semmiképp ne hagyjuk ki a receptünkből, különben nem kel meg a tésztánk.
4, Gyorsíthatunk a kelesztésen ha radiátorra vagy konvektorra tesszük a tálunkat, de vigyázzunk, hogy az csak langyos és ne forró legyen. Napra ne tegyük ki a szabadba, mert könnyen megszáradhat a tésztánk. Jártam már így sajnos.
5, Kakaós csiga készítésénél a tésztát nyújtás után kenjük meg kevés olvasztott vajjal, és erre szórjuk az édesítővel kikevert kakaóport. Mielőtt a sütőbe tesszük, a maradék vajjal locsoljuk meg. Sütéskor félidőben vaníliás kókusztejjel locsoljuk meg, hogy ne száradjon ki.
6, Kalácsnál, túrós táskánál stb. a tetejét sütés előtt tojássárgájával kenjük le a szép szín érdekében.
7, Az elkészült és kihűlt pékárukat egyesével bezacskózhatjuk és mehet a mélyhűtőbe. Fogyasztás előtt kiengedjük és már ehetjük is.
8, És a legfontosabb: Bízzunk magunkban!