Na már megint valami, amit még nagymamánk tanított, ahogy az a Nagy Könyvben meg van írva. A tökéletes vizes piskóta rengeteg sütemény, torta alapja lehet. De most jön az egészségesebb verziója is!

Kezdetektől kisujjamban volt a vizes piskóta készítése, rengeteg sütit csináltam már ilyen alapból. Sokszor olvastam (akkor még leginkább szakácskönyvekben), hogy könnyű elrontani, összetörni a habot. De ez engem sosem tántorított el. Ha nem őrült módjára csináljuk, nem hiszem, hogy nagy baj lenne.

Mint ismeretes, a fehér búzalisztnek van egyfajta tulajdonsága. Ízre, állagra, viselkedésre merőben más, mint a többi liszt. Ha ezzel tanulunk meg dolgokat elkészíteni, a váltás más lisztekre kontrasztos lehet. Itt jönnek a sikertelenségek, végül feladja az ember. Ezt nem szabad!

Nekem is volt pár mellélövésem piskótakészítés témában, de kellő kitartással és gondolkodással bármilyen lisztből lehet jó tésztát készíteni.

Az én kedvencem természetesen a zablisztes piskóta. Ebből is kellett némi okoskodással variálni, hogy állagra megfelelő legyen… olyan nagyiféle.

 

Ami az én elvárásaim egy diétás vizes piskótával szemben:
  • ne kelljen extra hozzávaló
  • puha és légies legyen a tészta
  • könnyen kezelhető
  • ha feltekerem, ne törjön
  • ízre ne legyen zavaróan “különleges” <- ez a többi családtag miatt fontos
  • a színe kicsit legalább hajazzon a hagyományosra

Előszeretettel készítek vizes piskótából: piskótatekercset, somlói galuskát, vakondtúrás tortát, egylapos tortákat (krémmel és gyümölcsökkel a tetején), tortákat (például ezt a cukormentes csokis-kókuszos tortát is) stb.

Hogy hogyan álljunk neki, és mire kell figyelni, hogy vállalható legyen a végeredményünk, itt jön!

 

A TÖKÉLETES DIÉTÁS VIZES PISKÓTA receptje
Hozzávalók:

/egy nagy méretű, 27X35 cm-es tepsihez – piskótaroládhoz/

  • 4 tojás
  • 4 ek hideg víz
  • 5 ek zabliszt (kb. 45 g)
  • 1/2 ek Négyszeres erősségű cukorhelyettesítő
  • 3 ek eritrit
  • 1/2 tk. sütőpor
Elkészítése:
  1. A tojásokat kettéválasztjuk.
  2. A sárgáját kikeverjük az édesítőkkel, majd hozzáadjuk a hideg vizet is, és kézi habverővel jól elkeverjük benne.
  3. Közben a fehérjét elkezdjük felverni, addig, míg ha a tálat fejre állítjuk, a hab nem moccan meg.
  4. A zablisztet és a sütőport összekeverjük, és apránként (evőkanalanként) a tojássárgájás masszához adjuk, miközben folyton keverjük. Akkor jó, ha nem lesz csomós.
  5. Végül hozzákanalazzuk a felvert tojásfehérjét is. Ügyeljünk rá, hogy miközben a sárgájás-lisztes masszában elkeverjük, nem törjük össze a habot. Erre legjobb egy lapát, és szépen beleforgatva dolgozzunk. Ne kevergessük idegbeteg módjára, és összevissza se!
  6. Egy jó nagy tepsit kibélelünk sütőpapírral, majd a tésztát belefolyatjuk. Szépen elegyengetjük, hogy mindenhova egyenletesen kerüljön, így az oldalsó részekre is.
  7. Előmelegítés nélküli sütőbe tesszük, és 180 fokon (rosszabb, régebbi típusú sütőnél mehet 200 fokra is), kb 16 perc alatt megsütjük. Tűpróbával érdemes ellenőrizni 10 perc után. Akinek van, mehet légkeveréses módban a sütője.
  8. Ha nem piskótatekercsnek szánjuk, hagyjuk kihűlni.

 

Megjegyzések:
  • Amennyiben a piskótatekercs a cél, tehát fel szeretnénk tekerni szakadás nélkül, akkor még melegen neki kell látnunk. Ehhez borítsuk ki óvatosan a kisült piskótát egy másik sütőpapírra fejjel lefelé. Így a most felül lévő sütőpapírt szépen le tudjuk húzni róla. Egy nedves konyharuhára fektessük rá, és kenjük meg krémmel, lekvárral, bármilyen töltelékkel. Feltekerni a konyharuha segítségével tudjuk, és ha végére értünk, hagyjuk pihenni kicsit a konyharuhában.
  • Ha megfelelően tároljuk, másnapra sem szárad ki, finom, puha marad.
  • Nem gondolom, hogy a fenti recepten felül külön édesítést kíván, de ha nagyon ragaszkodunk hozzá, megszórhatjuk némi por eritrittel még.
  • Ha nem piskótaroládnak készítjük, akkor kisebb tepsire váltsunk, vagy növeljük a hozzávalók arányát.

Tápanyagtartalom

Ebben a fenti receptben csak a zabliszt szénhidráttartalmával kell számolnunk IR-diéta esetén. Illetve, attól függően, hogy mivel töltjük meg/rakunk rá, vagy bele, azokkal is.

Az alap tészta ch tartalma 45 g zabliszttel számolva: 32 g ch.

 

 

Inzulinrezisztencia miatt keresed a finomabbnál finomabb cukormentes recepteket? Tudod egyáltalán mi az IR, hogyan alakul ki, hogyan előzhető meg, milyen kezelési lehetőségek és kiegészítések vannak? Hogy milyen lehetőségek vannak az állami és a magánegészségügyben? Hogy mely élelmiszereket illesztheted bele az életmódodba? (nyugi, sokkal többet, mint azt hinnéd!)

Ezekre és még számos – valószínűleg a te fejedben is keringő – kérdésre kapsz választ az Inzulinrezisztencia e-book-ból. A tudományos tényeket kiegészítve a saját és pácienseim tapasztalatai alapján állítottam össze; diagramokkal, színes ábrákkal és fotókkal, táblázatokkal, és mintaétrenddel. Az e-book oldalát itt találod!