Az igazán finom kuglóf akkor jó, ha omlós, részben kakaós. 20 éve van egy szuper receptem erre, most ebből csináltam cukormenteset.

 

Hozzám két dolog miatt szerettek átjárni a barátaim: valamiért nagyon rá voltak kattanva a folyékony kézmosónk illatára, illetve tudták, ha jönnek, valami vendégváró sütivel úgyis készülök. A top 3: a gofri, a muffin és kuglóf.

Ez a mai napig nem sokat változott, aminek én kifejezetten örülök! Rendületlenül, közel 20 éve sütök azoknak, akiket szeretek.

Csak én fordítva működöm. Előbb tanultam meg, hogy ne essen össze a piskóta, minthogy összedobtam volna egy tök egyszerű muffint. Természetesen így kuglóf formám is előbb volt. És tessék: pár költözésen azóta már átestem, mégis megvan még!

Azonban a kuglóf némileg feledésbe merült nálam, viszont nemrég a szekrény mélyére nyúlva beleakadtam a formába. Akkor eszembe jutott, mennyire rég is készítettem, pedig egyáltalán nem időigényes egy dolog. Oké, a sütése talán, de ott nekünk már sok dolgunk nincs, csak várnunk kell. Utána pedig házi diótejjel vagy bármilyen más növényi tejjel igazán finom nassolnivaló!

Pillanatok alatt összedobtam a tésztát. Hogy inzulinrezisztensek is ehessék – köztük én is -, a liszt egy részét kicseréltem, a cukrot pedig természetesen leváltottam édesítőre. Bevágtam a a sütőbe, és kivártam a sorom.

Hogy milyen lett? Senki meg nem mondja, hogy cukormentes, vagy hogy nem fehérlisztes!

Sajnos, hogy az eredeti recept honnan lehet, már abszolút nem tudom, ezt a kis kockás négyzethálós, kézzel írt receptes füzetemből halásztam elő.

 

 

A CUKORMENTES MÁRVÁNY KUGLÓF receptje:
Hozzávalók:
  • 4 tojás
  • 125 g eritrit
  • 30 g Négyszeres erősségű cukorhelyettesítő
  • 1 dl olaj
  • 1 dl növényi tej (nálam cukormentes kókusztej)
  • 125 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
  • 55 g sima búza finomliszt
  • 1/2 csomag sütőpor
  • 1 evőkanál holland kakaópor
  • vaj a forma kikenéséhez

 

Elkészítése:
  1. A tojásokat kettéválasztjuk.
  2. A sárgájához keverjük az édesítőket, majd szépen minden mást is hozzáadunk, kivéve a holland kakaóport és a vajat. Homogén állagúvá keverjük.
  3. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük.
  4. A sütőt előmelegítjük 150 fokra.
  5. A formát kikenjük vajjal és némi liszttel. Ha szilikon formánk van, akkor ez elhagyható!
  6. A keményre vert fehérjét a masszához keverjük, és óvatosan elvegyítjük, hogy a tojáshab ne törjön össze.
  7. A tészta 3/4 részét belecsurgatjuk a formába.
  8. A maradék 1/3-hoz hozzászitáljuk a holland kakaóport, és ezt is szépen, óvatosan elkeverjük.
  9. Egyenletesen rákanalazzuk a tésztára, kicsit megütögetjük a forma oldalát, hogy a kakaós rész elkezdjen lemászni a forma alja felé.
  10. Betesszük az előmelegített sütőbe, és kb 40 percig sütjük.
  11. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy a tészta belseje ne maradjon nyers.
  12. Ha kész, ne nyissuk rá hirtelen a sütőajtót, mert összeesik. Várjunk türelemmel, míg kihűl. Addig táplálkozzunk az illatokból 🙂

 

 

Inzulinrezisztencia miatt keresed a finomabbnál finomabb cukormentes recepteket? Tudod egyáltalán mi az IR, hogyan alakul ki, hogyan előzhető meg, milyen kezelési lehetőségek és kiegészítések vannak? Hogy milyen lehetőségek vannak az állami és a magánegészségügyben? Hogy mely élelmiszereket illesztheted bele az életmódodba? (nyugi, sokkal többet, mint azt hinnéd!)

Ezekre és még számos – valószínűleg a te fejedben is keringő – kérdésre kapsz választ az Inzulinrezisztencia e-book-ból. A tudományos tényeket kiegészítve a saját és pácienseim tapasztalatai alapján állítottam össze; diagramokkal, színes ábrákkal és fotókkal, táblázatokkal, és mintaétrenddel. Az e-book oldalát itt találod!