Most jöhetnék itt a nagy szavakkal, de ha fel akarjátok dobni az uncsi köretet, akkor tényleg nektek való ez a sütőtökös bulgur recept!

Hogyan készül egy bejegyzés? Úgy, hogy a konyhában állva, nyakig összekenve jössz rá, hogy ez meg az nincs otthon. Nem vagyok trehány, mindig felírom, ha valami elfogy, most viszont többszörösen is megszívattam magam. Nem baj, csak azért is csodásat alkottam 🙂

Régen amennyire nem szerettem a sütőtököt, annyira megimádtam elmúlt egy évtizedben. Eleinte csak a sütőben, cukorral karamellizálva (fúúúj cukooooor!), majd krémlevesként. Most is elvileg az készült belőle. De csak elvileg.

Ahogy bejött az igazi őszi idő, megvettem a szezon első sütőtökét. Perverz módon szeretem pár napig nézegetni a konyhapulton, mielőtt feltrancsírozom, ugyanis nekem ettől jön meg az őszi hangulatom. Ma nagyon rákészültem, hogy ebből bizony krémleves lesz, tökmagolajjal és pirított tökmaggal. Mint láthatjátok, nem lett.

Mégpedig azért, mert kellett valami köret az ebédhez, de már egy iciőrpicit a fülemen jön ki a bulgur. Van még miből választani, de egyikhez sem volt most hangulatom. Ekkor jutott eszembe, hogy ha a spenótos rizs olyan menő nálunk, hátha a sütőtökös is az lesz.

A sütőtök ízén kívül napok óta tejberizsre vágyom, és mivel minimális basmati rizzsel rendelkeztem, így döntenem kellett: naná, hogy ma uzsonnára tejberizst eszek. Hirtelen ötlettől vezérelve a sütőtököt összeházasítottam a bulgurral, kicsit fűszereztem, és valami isteni köret született belőle.

/és mivel a jó háziasszony mindig kóstol, én már a darabolás fázisában elcsentem egy-két darabot XD /

De íme a recept, hogy ne csak arról áradozzak, milyen fenséges illatok voltak, miközben sült a sütőben a sütőtök!

A SÜTŐTÖKÖS BULGUR receptje:

/4 adag/

Hozzávalók:
Elkészítése:
  1. Félbevágjuk a sütőtököt, majd héjastul ujjnyi vastagságúra daraboljuk. Sütőpapírra fektetjük, és 30-40percre betesszük 200 fokon a sütőbe. Időnként ránézhetünk, akkor jó, ha egy villát beleszúrva a sütőtök húsa már nem kemény. Ha kész, hagyjuk kihűlni.
  2. A szokásos módon elkészítjük a bulgurt, viszont a szárított zöldségkeveréket most kihagyjuk belőle.
  3. Ha kihűlt a sütőtök, megszabadítjuk a magjaitól és a héjától, nagyobb kockákra vágva (tényleg csak annyira, hogy ne félköríves darabok legyenek benne) beletesszük egy mélyfalú edénybe, lábasba.
  4. Összeturmixoljuk, mégpedig rusztikusra (=maradjanak benne nagyobb darabok is, ne legyen teljesen homogén).
  5. Hozzákeverjük a kész bulgurt.
  6. Ezután fokozatosan öntjük hozzá a tejszínt. Azért nem turmixolás előtt, mert ha együtt turmixoljuk, nagyobb eséllyel pépesítjük véletlenül krémesre a botmixerrel.
  7. Végül ízesítjük, ki-ki a saját ízlése szerint. Én a legvégén egy lehelletnyi szárított zöldségkeveréket is adtam hozzá, de simán el is hagyható.
  8. Jól kiegészíti a tökmagolaj és a szárazon előre lepirított tökmag is. Utóbbit bele is keverhetjük a sütőtökös bulgurunkba, de mellé is ehetjük.

Megjegyzés:
  • Ez az étel kalóriában gazdag, pláne az “extrákkal”, akinek fogynia kell, figyeljen erre oda.
  • Mivel a sütőtöknek magas a ch-ja, így nem lehet egy jó IR-esnek bármennyit megennie belőle, főleg nem bulgurral keverve. Együnk hozzá több húsfélét vagy nem számolós zöldséget, ha kevésnek éreznénk a kimért mennyiséget.
  • Egy közepes sütőtökből akár 6 adag bulgur hozzáadásával is készülhet köret a fenti recept alapján, attól függően mennyire szeretnénk, hogy egyik, vagy másik domináljon.

 

 

 

Inzulinrezisztencia miatt keresed a finomabbnál finomabb cukormentes recepteket? Tudod egyáltalán mi az IR, hogyan alakul ki, hogyan előzhető meg, milyen kezelési lehetőségek és kiegészítések vannak? Hogy milyen lehetőségek vannak az állami és a magánegészségügyben? Hogy mely élelmiszereket illesztheted bele az életmódodba? (nyugi, sokkal többet, mint azt hinnéd!)

Ezekre és még számos – valószínűleg a te fejedben is keringő – kérdésre kapsz választ az Inzulinrezisztencia e-book-ból. A tudományos tényeket kiegészítve a saját és pácienseim tapasztalatai alapján állítottam össze; diagramokkal, színes ábrákkal és fotókkal, táblázatokkal, és mintaétrenddel. Az e-book oldalát itt találod!