A múltkori Ikeás cukormentes zabkeksz után én is akartam saját zabkekszeket készíteni. Mert nem járok olyan gyakran Ikeába, na meg aztán csak jobb a homemade. Azóta akkora sikere lett, hogy ez már a sokadik turnus, és ma ismét bedobok egy adagot a sütőbe.

Szeretem a zabos dolgokat, és szerencsére mindig akad itthon egy-egy zacskónyi zabpehely. És ez a recept gyorsan, sőt, villámgyorsan elkészíthető, szóval ha pótsütésre kell vállalkozni cukormentes zabkeksz ügyben, akkor se parázzatok.

Mondanám, hogy előre begyúrom a tésztát, és berakom a fagyasztóba, hogy mindig legyen kéznél, de több idő lenne, mire kienged, minthogy ezt a pár hozzávalót gyorsan összekutyulom. Mert amúgy egy villámrecept. Szóval ha van egy szabad fél óránk, – az elolvasástól a kóstolásig pont ennyi idő elég is – mehetünk sütni!

Amúgy meg semmi extra hozzávaló nem kell bele, kb. abból dolgozhatunk, ami itthon is van.

Most, hogy nyári szünet van, tudom, sokszor problémás a gyerek(ek) lefoglalása. Akinek a csemetéje otthon van, és le kell kötni valamivel, különben szétszedi a házat, annak a jó hír: ebbe a sütikészítésbe nyugodtan bevonható. Nagyon kis büszke lesz magára, hogy segíthet anyának, az fix!

De bátrak bepróbálkozhatnak azzal is, hogy a férj elé csendben leteszik a receptet, és várják, hátha érti a célzást /instruktorként itt is bevethető a gyermek!/.

Nézzétek meg, milyen pofon egyszerű:

 

A RUMOS-DIÓS ZABKEKSZ RECEPTJE

/ kb. 10  db tenyérnyi nagyságú kekszhez/

Hozzávalók:
  • 45 g zabliszt
  • 75 g zabpehely
  • 1 tojás
  • 65 g szobahőmérsékletű vaj
  • 15 g Négyszeres erősségű cukorhelyettesítő
  • csipetnyi só
  • 1 tk. sütőpor
  • rumaroma
  • 80 g darált dió

 

Elkészítése:
  1. A száraz hozzávalókat kimérjük, alaposan összekeverjük.
  2. Hozzáadjuk a tojást, a vajat és a rumaromát is.
  3. Az egészből egy nagy gombócot gyúrunk. Akkor jó, ha nem túl kemény, de nem is ragad.
  4. Előmelegítjük a sütőt 180 fokra.
  5. Mérettől függően kanállal, kézzel, vagy fagyis kanállal adagokat szedünk ki, szabályos golyókat formálunk, majd tenyerünkben némileg ellapítjuk őket.
  6. Sütőpapíros tepsire tesszük a korongokat, kissé még igazítunk rajtuk. Úgy tegyük egymás mellé, hogy maradjon közöttük hely, mert egy picit még nőni fognak sütés közben.
  7. Az előmelegített sütőbe tesszük, és addig sütjük őket, míg el nem kezdenek barnulni. Ez kb. 12-15 perc, de érdemes ránézni 10 perc után.
  8. Ha elkészült, hagyjuk a tepsiben kihűlni, mert ilyenkor még törékenyek lehetnek.
  9. Kihűlés után jól záródó, mutatós befőttes üvegekben tárolhatjuk őket.

 

Megjegyzések:
  • Dió helyett bármivel ízesíthetjük: kókuszreszelék, sós vagy sótlan tört mogyoró, szárított levendulavirág, citromhéj stb.
  • Nálam készültek picike verziók is (akkorák, mint egy háztartási keksz), illetve akkora is, mint a Sütiszörnynek van (ez kb tenyérnyi nagyságú). Utóbbihoz fagylaltkiszedő kanalat használtam. Ebből lett 10 db, a fenti recept mennyiségei alapján.
  • Ha unjuk a Gullon kekszeket, ezeket remekül el lehet pakolni kiránduláshoz, strandra, munkahelyre.
  • Azt meg alig merem megemlíteni, hogy cukormentes fagyival is isteni! De ahogy látjátok, akár olvasztott, CM csokiba is márthatjuk őket!

 

Tápérték adatok:

Az inzulinrezisztencia diéta alapján, a fent megadott mennyiségekre kiszámolva összesen 80 g szénhidráttal számoljatok.

Attól függően, mekkora kekszeitek lesznek, ki tudjátok kalkulálni az egy darabra vetített ch mennyiségét.

 

Ha bejönnek a gyors nasik, próbáld ki a citromos-levendulás kekszet is.