Sok nő pironkodik, ha meghallja a menstruáció, teherbeesés, PCOS és hasonló szavakat. Pedig a hormonrendszer megváltozása igenis figyelmet érdemel.
Hónapok óta érlelődik bennem a gondolat, hogy csak meg kéne írni ezt a mostani cikket. Aztán mindig elhesegettem. De újra és újra visszakúszott az agyamba. Igenis, van létjogosultsága a blogon. Pláne, mert én is nő vagyok. Pláne, mert a legtöbb inzulinrezisztens küszködik valamelyik problémával az IR-je mellé.
Bátor vagyok, mert statisztikák szerint jóval több nő követi az írásaimat, mint férfi. Persze, hisz lényegesen kevesebb férfi tudja magáról, hogy inzulinrezisztenciája van. Hogy miért is?
A 2 LEGGYAKORIBB OK, AMIKOR FÉNY DERÜL AZ INZULINREZISZTENCIÁRA
1, Nem jön a baba.
Erről szerintem már mindenki hallott. Az esetek legnagyobb részében innen indul a történet. “X évig vártunk, mindent kipróbáltunk, nem jött össze a gyermek.” Ilyenkor a háziorvos, a nőgyógyász fejvakarva zavarja a nőt a laborba, és minden egyéb helyre, hogy kiderítsék az okot. Még ha nőgyógyászatilag minden rendben is van, sokszor itt bukkan fény a bibire.
Azonban rengeteg sikertörténet mutatja, hogy ha ezt kezelik, a várva várt gyermekáldás is hamarosan jön. (Persze, ne felejtsük el, hogy sok IR-es hölgynél a túlsúly is fenn áll, ilyenkor a súlycsökkentés is napirendre szokott kerülni.)
2, Szabálytalan, elmaradó menstruációs ciklus.
A tini évek kellős közepén még senki nem gondol rosszra, ha egy nagylánynak a ciklusa nem tűpontos. Ha néha kimarad, vagy akár hónapokig nem jön meg.
Ráadásul kamasz korban ez az a téma, amiről kevesen mernek nyíltan beszélni, akár a szülőknek, akár az orvosuknak. És naná, hogy ott van a serdülő fejekben a kis gondolat: “Oh, most sem jött meg? Semmi gáz, legalább egy macerával kevesebb!” Pedig van gáz! Ha egynél több ciklus marad ki, az bizony már valaminek a jele. Ez lehet túlzott stressz, evési rendellenességek, túltolt sportolás, hormonháztartás felborulása, stb. Bármennyire is nem kellemes, muszáj tudomásul venni, hogy lépni kell.
Fontos, hogy ilyenkor nem szabad annyival elintézni, hogy hormontartalmú fogamzásgátló tablettát iratunk fel. Mert ez, bár látszólag eredményre vezet, valójában egy “mesterséges menstruációt” hoz. Tulajdonképpen a probléma felszíne orvosolva van, de a gyökere nem. Amint egyszer abbahagyjuk a fogamzásgátló tabletta szedését, ismét visszatér minden a tabi előtti rendszerhez. A probléma ismét fenn fog állni.
Ha fel akarjuk tárni a gond forrását, mindenképpen szükség lesz arra, hogy egy nőgyógyásszal konzultáljunk, aki ultrahanggal meg tudja állapítani, van-e bármiféle eltérés. És készüljünk arra is, hogy valószínűleg részesei leszünk egy-két ciklusnapi vérvételnek is. Ez annyit takar, hogy bizonyos nemi hormonokat a női ciklus meghatározott napján kell levetetnünk, hogy valós képet kaphasson a minket kezelő orvos.
MIÉRT KEVERJÜK A PCO-T A PCOS-SEL?
PCO:
Policisztás ovárium, vagyis az az állapot, amikor a petefészkeken egy vastag, kéregszerű bevonat képződik. Ez a kéreg megakadályozza az érett petesejt(ek) kilökődését, vagyis a tüszőrepedést. A tüszők benn maradnak a petefészkekben, melyek maradványaiból folyadékkal teli kis ciszták alakulnak ki. Ez az ultrahangos vizsgálat során jól kivehető, apró kicsi “gömbök” formájában.
Mivel a megérett petesejteknek nincs lehetőségük a petevezetéken át eljutni a méhbe, így nem jöhet létre a megtermékenyülés sem. A PCO egy petefészek-elváltozás.
Szerencsém van ilyen téren, jelen állás szerint nincsen PCO-ra utaló jel nálam. Viszont volt lehetőségem “élőben” látni policisztás petefészket ultrahangon keresztül. Jól kivehetőek voltak a pici ciszták, akár egy szőlőfürt.
PCOS:
A policisztás ovárium szindróma ( =Stein-Leventhal-szindróma) egy hormonális betegség. Kicsit megtévesztő a név, mert bár erősen utal a fenti PCO-ra, ám mégsem ugyanaz a kettő. A PCOS-nek számos tünete lehet:
- túlsúly,
- androgén férfi nemi hormonok túlsúlya -> fokozott szőrnövekedés; akár arcon, mellkason, karokon…,
- menstruációs zavar (ritka, vagy egyáltalán nincs),
- zsíros, pattanásos bőr,
- hajhullás,
- ciszták a petefészkekben,
- stb.
Nem törvényszerű, hogy ez, vagy az, ezek vagy azok jellemzőek rá. Pontos képet a nőgyógyászati vizsgálat és laborvizsgálatok együttesen adhatnak. Ilyenkor kincset ér egy jó belgyógyász szakorvos!
TERMÉKENYSÉGFOKOZÓ, CIKLUSSZABÁLYOZÓ KÉSZÍTMÉNYEK
Méhpempő:
A méhek garatmirigyében termelődő anyag, melynek jellegzetes savanykás íze, kissé folyós-ragadós állaga, sárgás színe és szúrós szaga van. Összetételének majdnem 3/4-ét víz teszi ki. Ezen kívül fehérjét, cukrot, zsiradékot, vitaminokat, nyomelemeket, enzimeket és egyéb biológiailag hasznos anyagokat tartalmaz.
Többek között termékenységfokozó hatást tulajdonítanak neki. Ezen kívül késleltetheti a klimaxot is. Azonban, mielőtt elkezdenénk szedni, konzultáljunk orvosunkkal, ugyanis vannak esetek, mikor szedése nem javasolt.
Ha méhpempőt vásárolunk, törekedjünk arra, hogy termelői méhpempőt vegyünk, ugyanis a nagy hype-nak köszönhetően megjelentek a piacon az ilyen-olyan, nem 100%-os tisztaságú készítmények is.
Fogyasztása reggel, éhgyomorra ajánlott. A méhpempőhöz ne érjünk fém eszközzel, adagolása egyszerűen megoldható fogvájó pálcikával is /kellőképpen sűrű hozzá/. Hűtőben tároljuk, kúraszerűen szedjük.
Magas fehérje- és aminosav tartalma miatt allergiás reakciót válthat ki.
Az íze valóban érdekes, de szerintem megszokható.
Inozitol+folsav/folát:
Erről itt egy szuper gyűjtemény, vagyis minden, amit tudni érdemes az inozitol készítményekről és a folsav-folát témakörről.
Barátcserje kapszula:
A barátcserje termésének kivonata. Segíthet a ciklusrendezésben úgy, hogy növeli a progeszteron szintet. Továbbá a prolaktin szintet is szabályozhatja, ami akár termékenységfokozó hatású is lehet. Hasznos lehet a premenstruációs tünetek enyhítésében is.
Szintén érdemes orvos véleményét kikérni a szedése előtt, ugyanis pl. cisztákkal küzdőknek és/vagy fogamzásgátló tabletta mellett sem ajánlott a használata!
Gyógynövényboltokban bőven van választék a barátcserje kapszulákból, érdemes megnézni egy-egy készítmény hatóanyag tartalmát. Szedése a ciklus első felében javasolt az ovulációig, általában napi 1 kapszula kúra szerűen, 3 hónapig.
Nekem a szabályos ciklusomat szépen felborította, így viszonylag rövidtávú volt a barátságunk. Abbahagyása után ismét visszatért minden a régi kerékvágásba, így egyértelműen ez a dolog volt a ludas nálam. Ez is próba szerencse, kinél, hogy hat. Én ezzel próbálkoztam.
Cickafark(fű) és palástfű tea:
A két tea együttesen termékenységfokozó, ciklusrendező hatású lehet, továbbá segíthet enyhíteni a menstruációs görcsöket, csillapítania vérzést.
A cickafark(fű) növeli az ösztrogénszintet, így fogyasztása ovulációig történjen, utána a következő ciklusig ezt váltsa fel a palástfű tea (progeszterontermelést serkentő hatású lehet). A cickafarkról tudni kell, hogy cisztásíthat! Így a két tea fogyasztása is szakorvosi konzultálás után ajánlott.
Herbáriában párszáz forintért hozzájuthatunk a teafüvekhez, amit aztán magunk kell otthon leforrázni, így elkészítve a gyógyteát. Ajánlott fogyasztása reggelente 1 csészével, 3 ciklusnyi kúrában.
Tipikus gyógytea ízük van, az próbálkozzon ilyennel, akit ez nem zavar! – Engem ki lehet kergetni a világból a gyógyteák ízével…
Gyuri bácsi teakeverék:
Aki még nem hallott a Györgyteáról, vagyis Gyuri bácsi, a bükki füvesember teáiról, az lehet, nem is ezen a bolygón él. A “Babaváró” tearendszer 3 pillérre épül, és a pár mindkét tagját érinti:
- először is meg kell tisztítani a szervezetet a káros anyagoktól;
- aztán meg kell erősíteni nőknél a méhfalat, a férfiaknál pedig a spermaszámot növelni;
- végül a nemi hormonok termelését kell serkenteni.
A leírás már akár az első 2 lépés utáni sikerről is beszél, de ha nem, akkor is ott a 3. lépés még mindig.
Van egyébként számos teakombinációja Gyuri bácsinak, például IR-re, cukorbetegségre a Diabess tea.
Wise Tree Naturals csomagok:
Ha valahol, a Wise Tree weboldalán kb mindenre van csomag összerakva. Csak néhány példa:
- Peteérés támogató minicsomag inzulinrezisztenciás háttérrel
- PMS stop minicsomag
- Petefészek ciszták stop csomag
- PCO stop csomagok
- PCOS stop csomagok
- Kimaradó menstruáció stop csomagok
- stb.
Rengeteg csomag van összeállítva, leírásokkal. Érdemes végigolvasgatni őket és a számunkra legmegfelelőbbeket kiválasztani.
A cég termékeivel kapcsolatban már többször írtam a blogon, és lentebb is találtok majd az egyikről infót még.
AVIVA torna:
Az AVIVA módszer Fazekas Gabriella nevéhez fűződik, azonban a tökéletesítés már Tóth Líviának köszönhető.
A torna enyhíti a menstruációs görcsöket, rendezi a ciklust, beállítja a peteérést. És nem csak nőknek ajánlják, férfiakat is várnak. Nyilván a pasiknál nem ezekre a problémákra fog hatni a torna, viszont termékenységfokozó hatással bír náluk is.
Az alapelv szerint az AVIVA beindítja a test öngyógyító folyamatait, segít felpörgetni a vérkeringést és a nyirokkeringést, ezáltal a sejtek ellátása jobbá válik. Ez kifejezetten igaz az alhasi részre.
Maga a torna kicsit vicces; aki fel szeretne készülni, Youtube-on számos videó közül válogathat. Azonban mindenképp azt javasolják a szakemberek, hogy először végezze el mindenki a 4 órás alaptanfolyamot, és csak azután kezdjen bele az otthoni gyakorlásba, különben többet árthat magának vele!
E vitamin:
javítja a petesejtek minőségét, segít a méhnyálkahártya vastagodásában. Felszívódását segíti a C vitamin és a szelén együttes fogyasztása.
Progeszteron krémek:
Természetes progeszteron krémként számos hazai és külföldi forgalmazó termékei közül válogathatunk. Alapjuk a yam gyökér kivonata. Érdemes végignézni az összetevőlistát, és ha valóban szükségünk van rá, olyat választani, amiben minél nagyobb arányban van benne a hatóanyag.
Személy szerint csak orvosi konzultálás és megfelelő laborvizsgálatok után ajánlom ezeknek is a használatát.
MENSTRUÁCIÓS FÁJDALOM ELLEN
Fájdalomcsillapító gyógyszerek:
Algoflex-M. Amíg magán orvosi rendelőben dolgoztam, és így csak a fiókig kellett elmennem érte, volt, hogy ezt a villám megoldást alkalmaztam. Tényleg kihúztam vele fél napot is egy nyikkanás nélkül.
De gyógyszer, így vészmegoldásnak használtam csak, és a mai napig nem tartok otthon menstruációs görcs kinyírása céljából ilyet.
Tapasz a görcsök ellen:
Tök véletlenül egy bioboltban leltem rá, és azt hittem, ez lesz az én megváltóm. Olyan, mint egy óriási betét: egyik oldalán ragasztócsík van. Azt a részét kell a fehérneműhöz tapasztani, így a másik oldala, ami a hőt bocsátja ki, érintkezni tud a bőrrel.
Nagy reményeim voltak vele, ugyanis ha kispárnát szorítok a hasamhoz, az általában jótékonyan szokott rá hatni (hála a melegnek és a nyomásnak). De nyilvánvalóan nem járkálhatok az utcán összegörnyedve, hogy ne essen ki a kispárna a hasam mellől.
Sajnos a tapasz épp annyit ért számomra, mint halottnak a csók. Alapból nyáron a 100 fokban nem lehet használni, mert izzadsz össze-vissza, plusz még az a bigyó is termeli neked a hőt. Télen viszont kellemes, ha fázunk:) Szóval erre elhasználtam, de amúgy nem nyomódott soha arra a részre annyira, hogy ki is fejthesse hatását.
Meggymag párna:
3 éve nézegetem a vásárokban a meggymag párnákat, irreális áron, így végül sosem szert téve rá. Volt, hogy már mi gyűjtöttünk magokat, hogy majd varrok belőle kis párnát. Sőt, már a Müllerben is láttam készen kaphatót, de mindig olyankor, mikor épp nem kellett. És így mindezidáig nem lett meggymagpárnám, pedig nagyon ajánlják görcs csillapítására.
Most egy ideig szerintem nem is lesz, mert van helyette más, ami célt ért nálam…
WTN Gyulai termálvíz krém (- azóta ez a készítmény sajnos megszűnt)
Valamikor év elején vettem meg, azóta ezt használom. Olyan “próbáljuk ki” alapon esett rá a választásom. Sok mindenre ajánlják, és a leírásban a menstruációs görcs is helyett kapott.
Bár 5-10 pumpálásnyi az ajánlott adagolási mennyiség. Ez nekem nagyon-nagyon sok. Talán első két alkalommal tudott ennyit beinni a bőröm, azóta viszont 1-2 pumpálásnyit használok egyszerre csak.
Úgy 3 nappal a menzesz előtt kezdem, illetve még további 1-2 napon keresztül folytatom alatta (nekem az első 1-2 nehezebb nap görcsölés szempontjából a gond). Itt nagyon jól jön, ha viszonylag kiszámíthatóak vagyunk. Én a virtuális naptáramba írom, mely napokon használtam, így bármikor visszakövethető.
Felkenve a krém pár másodpercig kellemesen meleg érzést ad. Az első hónap számomra eléggé csalódás volt, mert rögtön sikert vártam. Tény, jobb, mint a semmi, kb. fele annyira fájt az alhasam, mint amúgy.
A második ciklusnál már úgy 70-75%-os volt a sikerességi arány e téren.
A harmadik hónaptól pedig szinte 90%. Nem mondom, hogy teljesen elmulasztotta, de nagyban könnyített a témán, ami nekem igenis jelentős (bár melyik az a nő, aki szeret görcsölgetni?!)
Az 5. hónapban azonban teljesen elfelejtettem. Örültem, hogy tartotta magát így is, tehát hosszabb távon is van hatása – nálam mindenképp. A kimaradás után ismét idejében elkezdtem a kenegetést; – valószínűleg az előző kimaradt hónap miatt – a hatékonysága egy picit csökkent. Azóta újra szépen visszaállt ez a kb. 90%-os szintre.
Azt nálam eddig nem sikerült elérni, hogy teljes egészében görcsmentesítsen, de nem tartom kizártnak, hogy akár ez is lehetséges.
Sport:
Ne gondoljuk, hogy az aktív testmozgás csakis az ellenségünk; hatékony lehet, ha a megfelelőt választjuk. Erről ebben a bejegyzésben írtam már néhány hasznos tanácsot.
Szerintem nem én vagyok az egyetlen nő, aki próbálkozik ilyen-olyan készítményekkel, ha valami probléma van. Egyelőre nekem ezek a tapasztalataim, ezekről hallottam, vagy épp van felvéve a listámra.
Ha van olyan dolog, ami innen kimaradt, de kipróbáltad már, írd meg, hátha más épp most szemez vele!